osada beskydokOsada leží v sedle medzi vrchmi Javorské a Liesková. Tvorí ju niekoľko chalúpok s červenými strechami a malebnými drevenými plotmi. Okolo sú lúky a pasienky, na ktorých sa pasú ovce, výhľady sú doďaleka.

Čaro tohto miesta trochu kazí iba nová chatová výstavba. Auto odporúčame zaparkovať na autobusovej zastávke Rovne, ZŠ, na Beskydok je to odtiaľ asi 2 km. Už počas stúpania z Rovní sa otvárajú výhľady do okolia, ktorým dominuje Veľká Rača.

osada beskydok v

Cestou do kopca po ľavej strane je pekná zrekonštruovaná kaplnka. Pôvodná, postavená asi v rokoch 1933 – 1936, bola zničená v 60. rokoch pri zosuve pôdy. V roku 1982 bola farníkmi obnovená a nedávno opäť prešla rekonštrukciou. Beskydok leží na cyklotrase 2408 vhodnej pre horské bicykle aj na červenej turistickej značke, ktorá ide z Čadce cez Javorské a pokračuje na Skalité.

osada beskydok v2

Z vrchu Javorské (podľa ktorého sa krátko obec volala Podjavorské) vzdialeného od Beskydku dva kilometre sa ponúkajú takmer kruhové výhľady do okolia s krásnou panorámou Malej Fatry. Pekný turistický okruh, za suchých dní aj cyklistický, odporúčame po lesoch aj lúkach: Rovne, ZŠ – Beskydok – Za Lieskovou – Švancarovci (po zelenej) – Rovne, ZŠ (po ceste).

View the embedded image gallery online at:
https://www.regionkysuce.sk/beskydok-oscadnica#sigProId755c82c8ff

autor: OCR Kysuce

Pin It