osada drahosanka cadcaDrahošanka je jednou z miestnych častí mesta, rozprestierajúcich sa vo výške, z ktorej sú krásne výhľady. Je vhodná na prechádzku, ale najmä pre cykloturistov – ako cieľ, alebo aj východiskový bod ďalších trás.

Drahošanka síce nie je najvyššie položenou osadou Čadce, ale keby ste sa rozhodli dostať sa tam peši povedzme od železničnej stanice alebo od Bukova, trvalo by vám to najmenej hodinu a poriadne by ste sa pri tom zapotili. Ak dáte prednosť motorizovanej preprave, môžete využiť špeciálnu autobusovú linku, ktorá premáva od základnej školy na Hlinkovej ulici až po osadu.

Existuje aj tretia možnosť: mestskou dopravou sa vyviezť smerom do Čadečky po osadu U Kliešťa a odtiaľ síce strmým, ale oveľa kratším výstupom až k cieľu túry.

osada drahosanka cadca v

View the embedded image gallery online at:
https://www.regionkysuce.sk/drahosanka-cadca#sigProId171d83226b

Lurdská kaplnka

Touto trasou je to najzaujímavejšie, pretože ešte pred prvými domami osady vás milo prekvapí neobyčajná stavba – lurdská kaplnka. Tvorí ju ohradený priestor so stenou vo svahu, vytvorenou kamennými kvádrami do výšky troch-štyroch metrov. V jej strede je za sklom socha Lurdskej Panny Márie.

Nápis na jednej z tabuliek, ktoré sú umiestnené na stene, oznamuje: Postavené r. 1943 ku väčšej cti Panny Márie bez poškvrny počatej za vyslyšanú prosbu. Podobných ďakovných tabuliek je na stene viacej. Vedľa kaplnky je žriedlo pramenitej vody, vzorne upravené a ponúkajúce bezplatné občerstvenie.

osada drahosanka cadca v2

View the embedded image gallery online at:
https://www.regionkysuce.sk/drahosanka-cadca#sigProIdf1323fbf8a

Až do osady sa dá pohodlne dostať aj autom z centra mesta smerom na Podzávoz, po prejdení mostu pod diaľnicou odbočka doprava. Odporúčame však iné riešenie. Za autobusovou stanicou je most cez vlakovú trať a podchod, ktorým sa dostanete do časti U Ševca. Odtiaľ je pekná prechádzka (či cyklojazda) do kopcov nad Čadcou – cez osady Najdkovci, Liškovci až do Drahošanky.

Ak ste na horskom bicykli, z osady je potom možné po zelenej cyklotrase 5402 pokračovať smerom na Oščadnicu, prípadne sa do centra Čadce vrátiť cez Bukov alebo Čadečku (kratšou alebo dlhšou trasou cez osadu U Králi).

autor: OCR Kysuce

Pin It