thumb Krakov 4V piatok, 25. augusta, sa na hlavnom námestí v Krakove v rámci 39. ročníka Medzinárodných trhoch ľudového umenia prezentoval  s bohatým kultúrnym programom Žilinský kraj.

Počas krásneho slnečného počasia niekoľkokrát vystúpil aj Detský folklórny súbor Kelčovan, ktorého dušou je už od roku 1972 Mgr. Pavol Kužma so svojou manželkou. Pán Kužma predstavil živú kysuckú ľudovú hudbu hrou na gajdách. Všetci si vyslúžili veľmi pozitívne ohlasy a potlesk prítomných návštevníkov. Slovenský Jánošík – Martin Brxa, predstavil hru na rôznych ľudových nástrojoch a plieskanie bičom, pernikárka z medovníčkov vytvárala priam majstrovské diela, rezbár vyrezával drevené hračky a zastúpenie malo i ďalšie slovenské ľudové remeslo – pečenie oblátok. Vynikajúcu atmosféru celého podujatia podporili aj heligonkári a ľudová hudba.

Súčasťou podujatia bol aj informačný stánok s rôznymi propagačnými materiálmi o Žilinskom kraji (vrátane Kysúc), ktoré dopĺňal celkový obraz regiónu ako atraktívneho miesta na trávenie dovolenky, plného zaujímavých a živých remesiel, folklóru a prírodných a kultúrno-historických zaujímavostí.

Fotogaléria: