expo15expo2015Kysuce sú regiónom nepoznaným, krásnym vo svojej jednoduchosti, pokorným vo svojej viere, tradičným vo svojom folklóre a umení, dobrosrdečným vo svojej pohostinnosti a zároveň svetovým vo svojich prírodných krásach.
Takto sa prezentoval náš región v talianskom Miláne na Svetovej výstave 2015.

Svetová výstava alebo EXPO hostí od mája do konca októbra v Miláne v Taliansku viac ako 140 krajín, ktoré prezentujú svoje technológie i kultúru. Samozrejmosťou sú národné jedlá a rôzne sprievodné programy charakteristické pre konkrétne národy a krajiny. Témou tohtoročného EXPO je Feeding the planet - Energy for life ("Nakŕmme planétu - Energia pre život).

O veľkosti a atraktívnosti tohto svetového podujatia hovorí aj fakt, že len v máji navštívilo EXPO 2,7 milióna návštevníkov.
Od 20. do 26. júla 2015 sa pred slovenským pavilónom prezentoval i Žilinský kraj s bohatým programom. Informačný stánok ponúkal propagačné materiály z regiónov kraja – Oravy, Turca, Horného Považia, Liptova a samozrejme aj Kysúc. Slovenský pavilón ožíval počas celého týždňa hudbou, tancom a umením. Predstavili sa Ťažká muzika z Terchovej (atraktivita UNESCO), ľudová hudba Miroslav Baloga - World music TRIO, fujarista Martin Brxa, tanečníčky zo skupiny Shakers a mím Juraj Benčík. Svoje umelecké cítenie a šikovné ruky ukázala pernikárka Mária Balačinová a svojimi kresbami zaujal umelec Miroslav Knap.

Návštevníci odchádzali zo slovenského pavilónu s kvalitným propagačným materiálom „Kysuce – stvorené pre vaše telo i srdce“ v anglickom a talianskom jazyku a informáciami ohľadom strávenia dovolenky v našom regióne. Drotárstvo a jeho estetickú, umeleckú, historickú hodnotu a jedinečnosť prezentoval drotár Juraj Šerík s priateľkou Máriou Tabákovou. Na výstave predstavil nielen svoju tvorbu, z ktorej sa vynímalo predovšetkým 11 kg ťažké Srdce pre Slovensko, ale spolu so zahraničnými návštevníkmi drôtoval ďalšie srdce, ktoré symbolicky spája ľudí a národy celého sveta. Srdce s názvom „Jedno srdce – jeden svet“ prešlo rukami viac ako 200 ľudí z 36 krajín a bolo pokrstené na svetovej výstave priezračnou vodou zo Slovenska.
Srdcia ľudí sa symbolicky spojili a podporili tento zaujímavý projekt. Aj týmto nádherným gestom sme potvrdili myšlienku, že Kysuce sú svetové a zaslúžia si svoju pozornosť.