osada hlinene turzovkaJedna z turzovských osád, Hlinené pod vrchom Hlinené, sa nachádza v miestnej časti s rovnakým názvom. Je to typická osada pripomínajúca valašské osídľovanie v histórii nášho kraja.

Už v listinách zo 16. storočia sa spomínajú lokality ako Predmier (Turzovka), Hlinené či Nová Dedina (dnes Podvysoká), Dlhá, Vrch Olešná a pod. Dostanete sa do nej z miestnej časti Hlinené, z konečnej autobusovej zastávky (v blízkosti sa nachádza kaplnka). V osade s krásnym prostredím kolujú aj legendy o uhorčíkovi, zbojníckom druhovi Juraja Jánošíka, ktorý sa narodil v Turzovke.

Osada Hlinené spolu s ostatnými turzovskými osadami sú miestom tradičného turistického pochodu „Uhorčíkovým chodníkom“, konajúceho sa ako jedno z podujatí Beskydských slávností. Osady sú tiež známe hubárom a zberačom lesných plodov.

osada hlinene turzovka v

osada hlinene turzovka v2

Mestská časť Hlinené je rodiskom akademického maliara Ondreja Zimku

Hlinené je aj názov celej mestskej časti Turzovka. Narodil sa tu akademický maliar Ondrej Zimka (*1937). Ondrej Zimka vo svojej bohatej tvorbe maľuje Hlinené, jeho časti, stromy, potoky, ľudí, konkrétne i vymyslené postavy, to všetko v jeho originálnom imaginatívnom prevedení. Starí „Hliňaňori“, ale aj „Džedžiňori“ z Turzovky, ožívajú krásnymi farbami i vznešenými vlastnosťami. Beskydské osady Turzovky, Korne či Klokočova sú ako stvorené pre obrazotvornosť majstra Zimku.

Rodný dom majstra Zimku už nestojí, ale ešte ako študent výtvarných umení postavil s rodičmi v Hlinenom nový dom. Tam dnes žije a tvorí jeho syn, akademický sochár Ondrej 4. Zimka, ktorý sa z Bratislavy vrátil do rodiska svojho otca a jeho rodičov. Za domom si postavil aj sochársky ateliér artpark, v ktorom vytvoril už niekoľko umeleckých diel. Medzi nimi môžeme spomenúť aj originálny pamätník „Rozletené duše“ umiestnený v susednej obci Olešná – pomník padlým v 1. a 2. svetovej vojne.

autor: OCR Kysuce

Pin It