osada klin olesnaOsada Klin v Olešnej – miestnej časti Burkov vrch – sa rozkladá pod majestátnym Murinkovým vrchom na slovenskomoravskom pomedzí.

Na druhej strane, za štátnou hranicou za vrcholovým hrebeňom Moravskosliezskych Beskýd, sa rozkladajú české osady Horní a Dolní Lomná. Bezprostredná blízkosť hranice osadu Klin predurčuje na dramatické historické príbehy, ale aj priateľstvo susedov. Neveľká osada sa postupom času vyľudňovala, dnes už nemá stálych obyvateľov. Na hrebeni nad osadou stojí kamenná kaplnka Panny Márie Ustavičnej pomoci s prameňom liečivej vody. Kaplnka i prameň majú svoju históriu i tajomstvo. Predchodkyňou kaplnky bola pôvodná drevená kaplnka, ku ktorej sa chodili v rokoch 1932 až 1933 modliť bezdetní manželia Nárožní z Olomouca. Ako obetu za svoje vyslyšané prosby sľúbili vybudovať novú murovanú kaplnku.

osada klin olesna v2

Ku kaplnke v Kline potom každoročne putovali veriaci zblízka aj zďaleka. Táto tradícia sa v roku 1990, po násilnom prerušení v 50. rokoch, znovu obnovila. Do súčasnej podoby bola kaplnka i jej okolie upravená v rokoch 2017 – 2018. Zároveň bol upravený prístrešok nad studničkou, ktorej sa pripisujú zázračné účinky. Žene, ktorá sa z vody napije, sa vraj do roka narodí dieťa. Vo výklenku pod drevenou strieškou umiestnil kovovú plastiku kľúč pre šťastie sochár Stanislav Mikovčák. Dvojica s „kľúčom ku šťastiu“ – dieťaťom – má symbolizovať dar nového života zrodeného na príhovor Panny Márie. Popri kaplnke vedie turistická trasa z Mostov u Jablunkova cez vrchy veľký a Malý polom na Biely kríž v Klokočove.

osada klin olesna v

View the embedded image gallery online at:
https://www.regionkysuce.sk/klin-olesna#sigProIdd8dcb19535

autor: OCR Kysuce

Pin It