Trojmedzie Valy 19Kysuce sú ideálnym regiónom na aktívny oddych - či už ide o nenáročnú pešiu turistiku, cykloturistiku, ktorú zvládnu aj tí najmenší, športové aktivity alebo rôzne adrenalínové akcie. 

Kysuce sú jedinečné miesto na objavovanie a spoznávanie prírodných krás, pozoruhodností a atraktivít. Na bicykli, pešo s ruksakom na chrbte, autom aj autobusom prejdite región, ktorému dala meno rieka Kysuca, a ktorý sa skrýva v pohoriach Javorníkov a Kysuckých Beskýd. Pozývame vás do kraja drotárov, oblých kopcov, čarovných zákutí a horských kaplniek.

 V nasledujúcom texte nájdete tipy na zaujímavé miesta, aktivity a kysucké NAJ, ktoré sa dajú ľubovoľne kombinovať. 

NAJdlhšia bobová dráha v strednej Európe meria 1 300 m a dosahuje rýchlosť až 40 km/hod. Návšteva SNOWPARADISE Veľká Rača Oščadnica nemôže chýbať vo vašom turistickom zozname. Atrakcie pre deti, adrenalínová zábava, zaujímavé podujatia - toto všetko umiestnené v krásnej kysuckej prírode - to je niečo, čo vo vás zanechá nezabudnuteľné zážitky po celý rok.

Bobovka

1.-2. deň: Oščadnica

Tip na ubytovanie v Oščadnici: Penzión Centrál (www.penzion-central.sk)

 

NAJslávnejší herec na Slovensku sa narodil v Staškove, kde má svoj rodný domček.
Jozef Kroner ako jediný Slovák získal Oscara (za film Obchod na Korze). V domčeku sa prostredníctvom sprievodcovského výkladu dozviete viac o tejto filmovej a divadelnej legende.

Dom Jozefa Kronera

3. deň: Oščadnica - Raková - Staškov - Klokočov

Raková:

 • Rodný dom Jána Palárika, námestie pred kostolom s detským ihriskom 
 • Medvedia skala – skalná stena, časť Korcháň, smerom na Veľký Polom 
 • Cyklotrasa vzájomnosti – vedie z Rakovej na hranicu s ČR – Veľký Polom, má 12 km
 • Bocianie hniezdo – pri kostole, on line kamera 

Staškov:

Klokočov:

NAJstarší brest hrabolistý v strednej Európe má už takmer 500 rokov. Makov je stredisko cestovného ruchu, ktoré ponúka široké možnosti na aktívny pohyb a turistiku. V časti u Papaji sa nachádza unikátny strom – brest, ktorý je starší ako okresné mesto Čadca. K stromu je jednoduchý prístup pešo, bicyklom aj autom. V tieni jeho koruny si môžete oddýchnuť na lavičkách. 

brest


4. deň: Klokočov -Turzovka - Makov
Turzovka:

Makov:

NAJzaujímavejšia galéria je v prírode. Javornícky chodník Vás poteší nielen úžasnými výhľadmi a rozhľadňami, ale aj umeleckými dielami. Na hrebeni Javorníkov sú umiestnené zaujímavé sochy, ktoré zapadajú do prírodného prostredia. Hlavná trasa Javorníkov prechádza od Čadce po Makov a má viac ako 50 km. Pre rodiny s deťmi odporúčame prejsť kratšiu časť – napr. z Vysokej nad Kysucou – Semeteš (doveziete sa autobusom) po Vrchrieku vo Vysokej nad Kysucou a dole do centra obce k hlavnej ceste.

 Javorniky rozhladna

 

5. deň: Makov - Vysoká nad Kysucou - Turzovka - Čadca
Vysoká nad Kysucou

NAJzáhadnejšie kamene majú tvar gule a najväčšia priemer až 260 cm.
Geologické územia Klokočovské skálie a Milošová - Megoňky sú svetovou raritou. Ku Klokočovskému skáliu je príjemná prechádzka cez les, ktorú zvládnu aj menšie deti. V časti Milošová – Megoňky (konečná autobusu) sa nachádza kamenný lom. V ňom a v jeho okolí nájdete záhadné kamenné gule.

 Klokocovske skalie


Čadca:

Informácie: Informačné centrum mesta Čadca, Námestie slobody 30, Čadca 022 01, + 421 (0)41 76 300 14, +421 915 822 646, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

NAJkratšia vzdialenosť medzi Slovenskom, Českom a Poľskom je na Trojmedzí, v bode, v ktorom započujete tri jazyky, ale všetci Vám budú rozumieť. Stáť jednou nohou v troch štátoch nemusí byť nemožné. Prístup: autom (z Hrčavy a Javorzynky), bicyklom a pešo (z Hrčavy, Javorzynky, Čierneho). Na mieste sú vybudované ohniská a počas celého roka sa tu konajú rôzne podujatia. 

Trojmedzie 1
6. deň: Čadca – Svrčinovec - Čierne - Skalité

Svrčinovec:

 • Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v Závší
 • Farský kostol Ružencovej Panny Márie
 • Staré Šance - pozostatky z bývalého opevnenia
 • Oddychové miesto s lavičkou a knihobúdkou


Čierne:

 • Trojmedzie 
 • Pamätná izba - predmety zachytávajúce kysuckú kultúru a tradície (súčasť knižnice) 
 • Šance-Valy – systém valom a opevnení zo 16. stor. 
 • Kysucká bežecká magistrála – cyklo-turistická trasa v letnom a v zimnom období ako bežkárska trasa

Skalité:

Skalite Lavicka 42

Tip na ubytovanie a občerstvenie: Penzión Cechospol v Skalitom (www.cechospol.sk)

 

7. deň: Krásno nad Kysucou – Dunajov - Stará Bystrica – Nová Bystrica

Krásno nad Kysucou

Stará a Nová Bystrica

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Pin It