kolaz 15 dovodov preco navstivit kysuce malaKysuce - tradičné i historické, pokojné i pokorné, ale každopádne bohaté na prírodné krásy a atraktivity. Svoje si tu nájde každý, či už hľadá oddych, alebo chce zažiť viac adrenalínu. Ak premýšľate nad tým, či tento pekný kraj navštíviť, prinášame Vám 15 dôvodov, prečo by ste tak urobiť mali.

1. Živčákova

Mariánske pútnické miesto Živčákova sa radí medzi najvýznamnejšie pútnické miesta na Slovensku. Jeho história sa začala v roku 1958, kedy sa na sviatok Najsvätejšej trojice (1. júna) obyčajnému mužovi v hore pri meste Turzovka, na vrchu zvanom Živčák, zjavila Panna Mária. Zakrátko sa chýr o tomto zázraku rozniesol do širokého okolia a Živčákova sa stala hojne navštevovaným ľuďmi, ktorí hľadali nielen útechu, ale i povzbudenie a silu do ďalších dní života. Aj po mnohých desaťročiach toto pútnické miesto, na ktoré vedie niekoľko chodníkov vyšliapaných od pútnikov z celého sveta, nestratilo na svojom tichom a pokojnom pôvabe.

V roku 2015 pribudol ku ústrednej kaplnke Panny Márie Kráľovnej Pokoja z roku 1993 nový kostol – Chrám Panny Márie Matky Cirkvi, postavený z milodarov pútnikov.

Veriaci, ktorí prichádzajú na toto miesto hľadať, prosiť či ďakovať, nachádzajú okrem božského pokoja aj niekoľko upravených prameňov čistej horskej vody, ktorej sa pripisujú liečivé účinky. Na prístupových cestách z Turzovky – Vyšný koniec a z Korne sú postavené krížové cesty, ktoré povzbudzujú pútnikov k modlitbe.
Prvá púť sa tu konala už v roku zjavenia, v septembri 1948. Dnes sa veľké púte konajú na jar a na jeseň. Sväté omše sa slúžia každý deň.

Prístup: Pútnické miesto je prístupné z Korne a Turzovky. Z Korne sa dostanete na horu autom aj autobusom (doprava z oboch strán je regulovaná svetelnou signalizáciou). V Turzovke, časť Vyšný koniec (cca 3 km od centra smer Vysoká nad Kysucou) je pri hlavnej ceste parkovisko, z ktorého je Živčákova vzdialená 2 km pešou chôdzou.

zivcakova

 

2. Korňanský ropný prameň

Okrem kamenných gúľ v Megoňkách a Klokočove majú Kysuce ešte jednu geologickú raritu. Na východnom okraji v blízkosti osady Muchovci v obci Korňa sa nachádza ojedinelý európsky unikát - prirodzený povrchový výver ľahkej ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho sa metánu. Výver, ktorý dokumentujte roponosnosť flyšových vrstiev, obsahuje vysoké percentá olejov. Ropa sa sústreďuje v malom jazierku s priemerom 1,5 - 2 m.

Napriek tomu, že sa jedná o veľmi kvalitnú ropu, vrty v okolí, s ktorými sa začalo už na konci 19. storočia, nepreukázali také množstvo ropy, aby sa vyplatila priemyselná ťažba. V tom období sa v oblasti niekoľko rokov ťažila vysokokvalitná parafinická ropa s nízkym obsahom síry, podobná rope typu Brent. Miestni obyvatelia ju v minulosti využívali na kúrenie, svietenie i mazanie. Vrty, ktoré sa tu uskutočnili (celkovo ich bolo 5, prvý v roku 1900 a posledný v roku 1929 - 33 do hĺbky 968 m), však nepotvrdili rentabilnosť ťažby (celkovo sa vyťažilo len 15-16 vagónov ropy).

V roku 1973 ropný prameň vyhlásili za chránený prírodný výtvor, v roku 1995 prekategorizovali na prírodnú pamiatku s výmerom 0,171 ha.

K prameňu je voľný prístup, cca 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste.

2. Korňanský ropný prameň 1

 

3. Trojmedzie

Na Slovensku je len niekoľko takých miest, v ktorých sa stretávajú v jednom bode hranice troch krajín. Jedným z nich je aj kysucké Trojmedzie, miesto, nesúce neopakovateľné Genius loci, spájajúce Slovensko s Českou a Poľskou republikou. Tak ako aj celé Kysuce sa Vám jeho atmosféra, špecifická symbolika miesta, ktoré spája ľudí, kultúry, tradície a dedičstvo našich predkov, vryje pod kožu. Trojmedzie je aktérom mnohých cezhraničných podujatí. Koná sa tu napríklad Goralský maratón, Stavanie mája na Trojmedzí, Slávenie eucharistie i Turistický pochod cez tri štáty. Na Trojmedzí môžete osláviť aj Silvester a príchod nového roka.

Dnes je nad potokom, ktorý spája slovenskú stranu s českou a poľskou postavený drevený most - v súčasnosti v rekonštrukcii - (trojmedzný bod možno vidieť priamo pod mostom, je tvorený menším monolitom), dva zastrešené altánky s ohniskom na českej aj slovenskej časti. Z poľskej strany vedú k Trojmedziu schody a asfaltový bezbariérový chodník pre cyklistov, vozičkárov a matky s kočíkmi.

trojmedzie

 

4. Historická lesná úvraťová železnica

Technickým unikátom je železnica prekonávajúca veľké prevýšenie na malej vzdialenosti. Tak sa rušeň, ktorý ťahal vozne naložené drevom mohol v minulosti dostať aj na pomerne vysoko položené miesta. Historická lesná úvraťová železnica v Skanzene Vychylovka je národnou kultúrnou pamiatkou.

Železnica vznikla v roku 1926 a pôvodne 110 km dlhá trať slúžila na dopravu dreva. Zanikla v roku 1971 a z celej jej dĺžky sa zachoval 8 km úsek so vzácnym úvraťovým systémom, ktorým sa na svete môžu pochváliť len dve železnice.

V súčasnosti trať s dĺžkou 3,6 km slúži na prevoz návštevníkov cez areál múzea. Jednou z možností je tiež jazda drezinou - ľahkým koľajovým vozidlom s kapacitou 10 cestujúcich. Drezina premáva na trase Stanica Skanzen - Sedlo Beskyd trikrát za deň na objednávku a celá jazda trvá približne 2 hodiny.

Skanzen Vychylovka je otvorený pre verejnosť od 1. mája do 31. októbra.

vychylovka

 

5. Kamenné gule

Svojim zjavom priťahujú ľudskú zvedavosť a podnecujú fantáziu. Reč je o kamenných guliach, ktorých vznik nie je doposiaľ s určitosťou vysvetlený. Na Kysuciach je v súčasnosti známych 16 lokalít s výskytom minimálne jednej gule. Najznámejšie lokality sú Klokočovské skálie v obci Klokočov a Milošová – Megoňky v Čadci.

V októbri 2015 bol slávnostne otvorený nový náučný chodník Klokočovské skálie s dĺžkou 850 m, ktorý dokumentuje všetky prírodné zaujímavosti tejto lokality.

milosova megonky 3

 

6. Kysucké rozhľadne

Rozhliadnite sa z kysuckých rozhľadní:

  • rozhľadňa na Stratenci v obci Makov (1 055 m n. m.), otvorená v roku 2008
  • turistická vyhliadka na Veľkej Rači v obci Oščadnica (1 236 m n. m.)
  • rozhľadňa na Marťakovskom kopci nad osadou Petránky na Zákopčí (854 m n. m.) – otvorená na jeseň 2011, postavená z tradičných materiálov – kameň a drevo
  • Mikovčákova rozhľadňa na Kamenitom (834 m n. m.) – najstaršia, otvorená v roku 2005, postavená z tradičných materiálov – kameň a drevo
  • rozhľadňa na Bobovci v obci Stará Bystrica (723 m n. m.), otvorená v auguste 2011, postavená z tradičných materiálov – kameň a drevo
  • rozhľadňa na vrchu Tábor nad Kysuckým Novým Mestom (697 m n. m.) – z roku 2015, postavená z dreva

Stratenec

 

7. Prameň rieky Kysuca

V pohorí Javorníkov a Turzovskej vrchoviny leží najzápadnejšia kysucká obec - Makov. Vznikla spojením častí siedmich dedín v roku 1895. Obec je hornatá, má výborné podmienky pre turistiku a cestovný ruch. Najvyšším bodom je Veľký Javorník (1070 m n.m.). Práve v Makove v Prírodnej rezervácii Hričovec pod vrchom Hričovec (1 062 m.n.m), pramení rieka Kysuca.

Ktorý je hlavný prameň Kysuce spomedzi troh potôčikov v Makove, sa viedli dlhšie dohady. Ale najvýdatnejší - a teda hlavný - vyviera nad osadou U Jaši. Nadmorská výška prameňa je 915 m. Do Kysuce sa od prameňa po sútok s Váhom na dĺžke vyše 66 kilometrov vlieva 27 riek. V rieke Kysuca nájdeme 26 druhov rýb - napr. pstruha potočného, pstruha amerického, lipňa obyčajného, hrúza Kesslerovho, čerebľu obyčajnú, ale aj raka riečneho, kačicu divú, vodnára obyčajného a vydru riečnu.

Čistú vodu z horského pásma Javorníkov, priamo z prameňa Kysuce, môžete ochutnať, ak sa z Makova zo sedla Pindula (Sedlo Lemešná) vydáte novým náučným chodníkom. Cestá netrvá ani pol hodinky (cca 2 km).

prameň Kysuce

 

8. Brest hrabolistý v osade u Papaji v Makove

V osade u Papaji rastie unikátny Brest hrabolistý (Ulmus carpinifolia, Gled), chránený prírodný výtvor zaradený do štátneho zoznamu. Jeho spoločenská hodnota je 13 277,57 € (400 000,- Sk). Brest je unikátny mohutnosťou, vekom a umiestnením. Jeho obvod kmeňa vo výške 130 m je 625 cm, pri koreňoch 11 metrov, jeho výška dosahuje 30 m a vek je odborníkmi odhadovaný na 400 - 500 rokov. Týmto vekom si zaslúžil titul najstarší brest hrabolistý v strednej Európe.

Zvláštnosťou je aj jeho umiestnenie na Kysuciach. Brest v Makove rastie v nadmorskej výške 720 m n. m., napriek faktu, že oficiálne je rozšírený predovšetkým vo vlhkých európskych nížinách. Brest je nielen symbolom obce, ale aj významným cieľovým bodom návštevníkov regiónu. Prostredie, v ktorom strom vyrastá, je absolútne pôvodné, s typickým vidieckym, kopaničiarskym charakterom.

brest1 1

 

9. TOP lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica

Medzinárodné lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica sa nachádza v pohorí Kysucké Beskydy, v blízkosti hraníc s Českou republikou a Poľskom. Snowparadise je pre turistov a návštevníkov najväčším lákadlom najmä v zimných mesiacoch.

Ako najväčšie na Kysuciach ponúka takmer 14 km pravidelne upravovaných zjazdoviek, ktoré sú zasnežované technickým snehom, dve 4-sedačkové lanovky, 3 vleky a 6-sedačkovú lanovku v kombinácií s 8-miestnymi kabínkami. Celková prepravná kapacita je tak 9700 osôb za hodinu. Veľká Rača je taktiež známa najdlhšími zjazdovkami na večerné lyžovanie na Slovensku, v celkovej dĺžke až 2,7 km.

Ako v lete, tak i v zime je pre adrenalínových nadšencov k dispozícii najdlhšia bobová dráha v strednej Európe.

9. Snowparadise zima

 

10. Beskydsko – Javornícka lyžiarska bežecká magistrála

Bežecké a horské lyžovanie (skialpinizmus) sú zdrojom fyzickej aktivity, zaručením športového zážitku, psychickým oddychom i spôsobom, akým objavíte tajomstvá zasneženej kysuckej prírody. Najznámejšia bežecká trasa Na Kysuciach je 54 km dlhá Beskydsko - Javornícka lyžiarska bežecká magistrála, ktorá prechádza pohorím Javorníkov z Makova do Čadce. Krásne prírodné prostredie a strojovo upravená trasa láka bežkárov z celého Slovenska.

Ďalšími významnými trasami sú Medzinárodná stopa zdravia (Skalité – Čierne - Svrčinovec) a Kysucká bežecká magistrála, ktorá spája rôzne náročné trasy v Oščadnici.

10. BJLBM

 

11. Sudopark v Klokočove

Sudopark je prvým miestom na Slovensku, kde sa môžete stretnúť s takou atrakciou akou kúpacie sudy nepochybne sú. Sudopark je jedinečný areál v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorý tvoria obnovené drevenice v pôvodnej osade Klokočov.

Kúpací sud je v podstate z vonku drevená kaďa, z vnútra nerezová vložka, vykurovaná nerezovou pecou zabudovanou priamo vo vode. Priemer sudu je 2 m a je určený pre max. 6 osôb. Sud má zabudovanú pieskovú filtráciu a masážnu trysku. Voda, ktorou sa sudy napúšťajú je čerpaná zo 40 m hlbokého vrtu. Vykuruje na teplotu 38 - 41 st. Pri tejto teplote pôsobí na telo ako sauna a vyžaduje si schladenie.

Pravidelné kúpanie v horúcich sudoch má nesporné zdravotné účinky podobné ako sauna. Avšak nie príliš priaznivé veci ako dýchanie horúceho vzduchu, uzavretie v malom priestore, nedostatok kyslíka, v kúpacích sudoch odpadajú a sú nahradené príjemným čerstvým vzduchom až s „prebytkom kyslíka“, výhľad na prekrásnu prírodu alebo hviezdnu oblohu.

Sudopark v Klokočove má 3 vykurované sudy s kapacitou 6 osôb/sud a 1 chladiaci sud zabudovaný v zemi so stále pretekajúcou pramenitou vodou. V lete v roku 2016 k nemu pribudol aj diabolský kotol, ktorý je jedinečnou atrakciou nielen na Slovensku, ale aj v Českej a Poľskej republike. 

sudopark 4

 

12. Rodný dom Jozefa Kronera v Staškove

Rodný dom významného slovenského herca a držiteľa Oscara Jozefa Kronera sa nachádza v blízkosti železničnej stanice v Staškove. Jozef Kroner sa narodil v železničiarskom strážnom domčeku „vochterne" v rodine železničiara 20. marca 1924. Zomrel 12. marca 1998 v Bratislave. Do obce svojho rodiska sa počas celého života často vracal.

V roku 2011 bol jeho rodný dom otvorený ako pamätná izba i pre verejnosť. Nechýba v nej hercovo kreslo, okuliare, rybárske čižmy, šálka či soška Oscara za film Obchod na Korze.

rodnydom

 

13. Slovenský orloj v Starej Bystrici

Najväčšia drevená socha na Slovensku sa nachádza v Starej Bystrici. Má podobu sediacej Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska. Na jeho realizácii sa podieľalo viacero architektov, rezbárov, technikov, stavbárov, kamenárov zo Slovenska a Českej republiky.

Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík: z najstaršieho obdobia je to knieža Pribina, kráľ Svätopluk, z 19. storočia sú to kodifikátori slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr, z 20. storočia je to Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka.

Sedem sôch slovenských apoštolov vytesal z topoľového dreva ľudový rezbár Peter Kuník z Tvrdošína. Ide o svätcov, ktorých osudy boli spojené so Slovenskom: sv. Cyril, sv. Metod, sv. Andrej-Svorad, sv. Beňadik, sv. Gorazd, sv. Bystrík a sv. Vojtech.

Srdcom orloja je tzv. astroláb, teda ciferník s astronomickými údajmi. Práve astroláb robí zo Slovenského orloja v Starej Bystrici jediný a prvý orloj na Slovensku.
Farebnosť hlavnej dosky astrolábu je daná fázami dňa:čierna noc, červená úsvit, bledomodrá deň-obzor, červená súmrak. Ručička so slnkom sa pohybuje po týchto poliach podľa toho, kde sa reálne slnko nachádza. Hlavná doska astrolábu je ďalej delená zlatými lemovkami, ktoré označujú rovník, obratník raka, obratník kozorožca a tzv. miestny poludník, teda úsečku priamky, ktorá ukazuje kedy je slnko najvyššie na oblohe nad Starou Bystricou. Orloj v Starej Bystrici tak ako jediný z jestvujúcich orlojov na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas.

Okrem toho astroláb ukazuje polohu mesiaca na oblohe, fázy mesiaca a polohu slnka v znamení zverokruhu. Na vonkajšom okraji je tzv. kalendárna doska, ktorá má 366 dielov a každý deň sa otočí o jeden diel. Významné slovenské sviatky a pamätné dni sú na kalendárnej doske označené červenou hviezdičkou.
Vo vežičke orloja sú umiestnené dva zvony. Jeden zvon odbíja čas, druhý zvon vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov.

 13. Orloj

 

14. Bystrická cyklomagistrála

Na zvršku zaniknutej železničky, na trase Krásno nad Kysucou až Nová Bystrice je postavená 20 km dlhá cyklotrasa, ktorá sa v zime strojovo upravuje pre bežecké lyžovanie. Výhodou je predovšetkým jej vedenie po vlastnom telese, mimo frekventovaných ciest, nenáročnosť (prevýšenie len 341 m) a prírodný charakter prostredia, cez ktoré cyklotrasa prechádza.

Bystricka cyklomagistrala

 

15. Kamenné mosty v Krásne nad Kysucou

Kamenný most U Blažkov

V 30. rokoch 19. storočia pôsobili na území dnešného Krásna nad Kysucou talianski stavitelia, o ktorých práci svedčia najmä úchvatné mosty S výstavbou kamenného mosta U Blažkov sa s veľkou pravdepodobnosťou začalo v roku 1831 a dokončený bol približne v roku 1835. V tomto období vznikli tri a boli projektované z rovnakého materiálu. Medzi budovateľmi bol aj Karlo Tajano, ktorý sa v Krásne oženil a usadil.

Most U Blažkov sa nachádza pri vstupe do Krásna nad Kysucou od Kysuckého Nového Mesta. Tiahne sa približne 10 m ponad malé údolie Drozdovského potoka, ktorý preklenuje klenbou svetlosti 5,8 m a výšky viac ako 9,4 m. Popri výške je nezanedbateľná aj jeho dĺžka - 50 m, čím zrejme prekonáva dĺžky všeobecne známych celo-kamenných mostov v Gelnici a Poltári, a tak je pravdepodobne aj najdlhším na Slovensku. Na moste nechýbajú ani klasické kamenné otvory slúžiace k odvodneniu mostovky, ktorá je medzi parapetmi široká 7.35 m.

 

Železobetónový most cez rieku Bystrica

Most bol postavený v roku 1891 firmou Wayss a jeho dve klenby dosahujú svetlosť až 16,45 m. Na moste je osadená socha Jána Nepomuckého. Železobetónový most v Krásne nad Kysucou je jedným z najväčších dodnes zachovaných železobetónových mostov v strednej Európe pochádzajúcich zo začiatku 90. rokov 19. storočia, z obdobia prvých väčších aplikácií železobetónu v mostnom staviteľstve. V časti predmostia sa kedysi nachádzal kanál mlynského náhonu, ktorý dával do pohybu mlyn. Tento most je známy aj pod názvom Brichtov most, pretože v blízkosti bývala židovská rodina Brichtových.

 Krásno

(Foto: Róbert Gajdica)