TOP KysuceKysuce. Pre niektorých región dobre známy, pre iných ešte neobjavený kút Slovenka. Možno si ho spájate s Múzeom kysuckej dediny vo Vychylovke, možno so Slovenským orlojom, Veľkou Račou alebo Javorníkmi. Ale na Kysuciach toho nájdete ešte oveľa viac. 

Kysucké rozhľadne

V prípade pekného počasia ponúkajú kysucké rozhľadne fascinujúce panoramatické výhľady na región a široké okolie. Na hrebeni Javorníkov nájdete rozhľadňu Stratenec, ktorá je dostupná z rekreačnej oblasti Makov Kasárne, Mikovčákovu rozhľadňu na Kamenitom a rozhľadňu na Marťakovom kopci nad osadou Petránky. Obľúbeným turistickým cieľom je aj vyhliadka na Veľkej Rači, rozhľadňa Bobovec v Starej Bystrici a rozhľadňa Tábor nad Kysuckým Novým Mestom. V posledných rokoch vyrástli rozhľadne v katastri obce Zborov nad Bystricou, nad Krásnom nad Kysucou i dve rozhľadne v Oščadnici - na Dedovke a Pod Kalinovým vrchom. Nad Kysuckým múzeom v Novej Bystrici sa nachádza najvyššia rozhľadňa na Kysuciach. Protipožiarnu funkciu má rozhľadňa Harvelka. 

Prírodné krásy
Kopaničiarsky ráz krajiny ukrýva nielen mnohé prírodné krásy, ale aj svetové unikáty. K nim určite patria Milošovské kamenné gule v Čadci, Klokočovské skálie a ropný prameň v Korni. Na potulkách regiónom sa môžete osviežiť aj vodou z mnohých prameňov. Najznámejší je prameň rieky Kysuca, ktoré vyviera v Makove. Minerálne zase nájdete v Čadci (tri Vojtovské pramene a Bukovský prameň). Prírodnou zaujímavosťou je aj bod, v ktorom sa stretávajú hranice Slovenska, Českej a Poľskej republiky s príznačným názvom Trojmedzie.

Sakrálne pamiatky
Viera v boha sprevádzala Kysučanov od nepamäti. Dodnes sú tomu svedkom mnohé kaplnky, prícestné kríže a kostoly, ktoré nájdete v každej kysuckej obci. Veriaci prichádzajú so svojimi prosbami najmä na Živčákovú, ktorá je najznámejším pútnickým miestom na Kysuciach.  Nedávno zrekonštruovanými kaplnkami sa môžete pokochať v Oščadnici (napr. kaplnky u Haladeji, Zadedová, Vreščovka, nad kalváriou). Krásne kaplnky nájdete aj v Staškove - Jelitove a v Olešnej - Olešňanský Klin (na Murínkovom vrchu). Za zmienku určite stojí aj kalvária na Svrčinovci a v Oščadnici. Okrem duchovného rozmeru sú aj vhodným cieľom prechádzok a výletov pre rodiny s deťmi. 

Kultúrne vyžitie
Pre milovníkov kultúry odporúčame navštíviť expozície Kysuckého múzea v Čadci (v Čadci, Krásne nad Kysucou, Radoli a v Novej Bystrici - Vychylovke), Kysuckú galériu v Oščadnici, ktorá sídli v budove kaštieľa a Galériu Čadca. Aj Kysucká knižnica v Čadci má vo svojej náplni okrem výpožičky kníh aj rôznorodé kultúrne akcie pre deti i dospelých. Priaznivci hereckej legendy, Jozefa Kronera, nájdu úlomky z jeho života v rodnom dome v Staškove. Zaujímavým miestom je aj Pamätná izbe E. A. Cernana, posledného muža, ktorý stál na povrchu mesiaca. Nachádza sa v rodnej dedine jeho starých rodičov – Vysokej nad Kysucou. 

Šport a adrenalín
V letnom horúcom období oceníte osvieženie na kúpalisku v Čadci. V Krásne nad Kysucou je detské vodný svet. Za športom spojeným so zábavou sa vydajte do Oščadnice, v ktorej sa nachádza najdlhšia bobová dráha v strednej Európe v stredisku Snowparadise, zmenšené golfové ihrisko v Rodinka Resort a Športcentrum Oščadnica s ponukou atrakcií pre celú rodinu. Všestranné športové využitie ponúka aj Areál športu a oddychu v Turzovke. Počas zimných mesiacov je jednoznačne v popredí bežkárska turistika v Javorníkoch a lyžovanie v strediskách Snowparadise Veľká Rača Oščadnica, SKI Makov a Športcentrum Oščadnica.

Ubytovanie a stravovanie
Odporúčame členské zariadenia Organizácie cestovného ruchu Kysuce:

MAPA ZAUJÍMAVOSTI REGIÓNU (pre zväčšenie kliknite na obrázok):

Mapu je možné vyzdvihnúť BEZPLATNE v tlačenej verzii v informačných kanceláriách v regióne a u partnerov zverejnených v jej dolnej časti (logá obcí a podnikateľských subjektov). Tlač a grafické spracovanie mapy je financovaná z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR. 

Zdroj: spracovanie textových podkladov a informácií z webových stránok

Autor: Emília Maloušová 

 

Pin It