svrcinovecObec s viac ako 400 ročnou históriou sa nachádza na horných Kysuciach. Susedí s Mestom Čadca, s obcami Čierne a Mosty u Jablunkova (CZ). 

Z hľadiska cestovného ruchu sú zaujímavé predovšetkým osady, ktoré pripomínajú kopaničiarsky charakter osídlenia. Turisticky zaujímavým miestom je osada Závršie - „Stará dedina". Tu sa nachádza kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, ktorá je prestavaná z bývalej školy, v ktorej ako učiteľ pôsobil aj spisovateľ, národný umelec, Peter Jilemnický.

Pre turistov Svrčinovec ponúka aj významnú historickú lokalitu - tzv. Alte Schantze (Staré Šance) na vrchole kóty 634 m v blízkosti "Jablunkovských šancí", ktoré ležia v Českej republike. Jablunkovské šance, Staré šance, Malé šance v Čiernom spolu s Valmi, Šancami v Koniakowe (PL) a na Bukovci (ČR) tvorili spoločný opevňovací systém slúžiaci na obranu Jablunkovského priesmyku. Opevňovací systém bol stavaný od roku 1578. 

Kultúrne zaujímavosti sú zastúpené farským kostolom Ružencovej Panny Márie, kamennou stavbou postavenou nad obcou.

Svrčinovec je rodiskom akademického maliara Františka Jurištu.

V zimnom období sa v obci upravujú trasy pre bežkárov, v letnom období sú obľúbené turistické a cykloturistické trasy prechádzajúce obcou. 

svrcinovec

Zdroj: www.svrcinovec.sk

Fotografie: Marika Zemaníková, webová stránka obce 

Fotogaléria:

 

Pin It