obec zakopcie fotoZákopčie sa nachádza v okrese Čadca, v severozápadnej časti pohoria Javorníky. Obec je charakteristická desiatkami osád, ktoré sú roztrúsené po kopcoch. Člení sa na doliny: Holovskú, Kordišovskú, Rulcovskú, Polievkovskú a Kľukovskú. Nadmorská výška je v rozmedzí od 470 do 875 m n. m.

Prvá písomná zmienka je z roku 1662. Obec vznikla valašskou kolonizáciou. Dominantou Zákopčia je kostol sv. Jána Krstiteľa z roku 1791 postavený v barokovo-klasicistickom slohu. Kostol dal postaviť knieža Anton Esterházy, nemal krypty a bol s ním spojený starý cintorín. 

Turistické atraktivity:

Najvyšším miestom je Jakubovský vrch (875 m n. m.). Na Marťakovskom kopci nad osadou Petránky sa nachádza rozhľadňa, ktorá bola postavená v roku 2011. Prístup je popísaný v tomto článku. Reportáž z turistického pochodu zo Zákopčia do Čadce z diela Ladislava Eliáša pre Rádiovíkend je možné vypočuť na tomto odkaze.

Bežecká turistika ja zastúpená Beskydsko-Javorníckou lyžiarskou bežeckou magistrálou, ktorá prechádza katastrom obce po hrebeni Javorníkov. V obci Zákopčie sa prípojná trasa začína v Ústredí pri kostole. Odtiaľ ide smerom na cintorín po ceste do Krátkov ku krížu. Pri kríži sa odbočí vľavo smerom na Kavickov vrch, trasa ďalej pokračuje do Trnkov a na Petránky, kde pod vedením vysokého napätia sa napája na hlavnú trasu. Hlavnou trasou sa ďalej dostanete k rozhľadni. Magistrála prechádza okolo rozhľadne, kde je osadená informačná tabuľa a prístrešok pre turistov.

Možnosti športu a rekreácie:

Najväčšie podujatia:

  • Kopaničiarske hody v Zákopčí
  • Zakopecká cezpoľná 20-tka
Pin It