TOP KysuceKysuce. Pre niektorých región dobre známy, pre iných ešte neobjavený kút Slovenka. Možno si ho spájate so Skanzenom Vychylovka, možno so Slovenským orlojom, Veľkou Račou alebo Javorníkmi. Ale na Kysuciach toho nájdete ešte oveľa viac. 

Kysucké rozhľadne

V prípade pekného počasia ponúkajú kysucké rozhľadne fascinujúce panoramatické výhľady na región a široké okolie. Na hrebeni Javorníkov nájdete rozhľadňu Stratenec, ktorá je dostupná z rekreačnej oblasti Makov Kasárne, Mikovčákovu rozhľadňu na Kamenitom a rozhľadňu na Marťakovom kopci nad osadou Petránky. Obľúbeným turistickým cieľom je aj vyhliadka na Veľkej Rači, rozhľadňa Bobovec v Starej Bystrici a rozhľadňa Tábor nad Kysuckým Novým Mestom. Najmladšia rozhľadňa stojí v katastri obce Zborov nad Bystricou. 

Prírodné krásy
Kopaničiarsky ráz krajiny ukrýva nielen mnohé prírodné krásy, ale aj svetové unikáty. K nim určite patria Milošovské kamenné gule v Čadci, Klokočovské skálie a ropný prameň v Korni. Na potulkách regiónom sa môžete osviežiť aj vodou z mnohých prameňov. Najznámejší je prameň rieky Kysuca, ktoré vyviera v Makove.Tie minerálne zase nájdete v Čadci (Vojtovské a Bukovský). Prírodnou zaujímavosťou je aj bod, v ktorom sa stretávajú hranice Slovenska, Českej a Poľskej republiky s príznačným názvom Trojmedzie.

Sakrálne pamiatky
Viera v boha sprevádzala Kysučanov od nepamäti. Dodnes sú tomu svedkom mnohé kaplnky, prícestné kríže a kostoly, ktoré nájdete v každej kysuckej obci. Veriaci prichádzajú so svojimi prosbami najmä na Živčákovú, ktorá je najznámejším pútnickým miestom na Kysuciach. Krásne zrekonštruovanými kaplnkami sa môžete pokochať v Oščadnici (napr. kaplnky u Haladeji, Zadedová, Vreščovka, nad kalváriou). Krásne kaplnky nájdete aj v Staškove - Jelitove a v Olešnej - Olešňanský Klin (na Murínkovom vrchu). Okrem duchovného rozmeru sú aj vhodným cieľom prechádzok a výletov pre rodiny s deťmi.

Kultúrne vyžitie
Pre milovníkov kultúry odporúčame navštíviť expozície Kysuckého múzea v Čadci, Kysuckú galériu v Oščadnici, ktorá sídli v budove kaštieľa, Galériu Čadca a Mestské múzeum Karola Točíka v Turzovke. Priaznivci hereckej legendy, Jozefa Kronera, nájdu úlomky z jeho života v rodnom dome v Staškove. Zaujímavým miestom je aj Pamätná izbe E. A. Cernana, posledného muža, ktorý stál na povrchu mesiaca. Nachádza sa v rodnej dedine jeho starých rodičov – Vysokej nad Kysucou.

Šport a adrenalín
V letnom horúcom období oceníte osvieženie na novom kúpalisku v Čadci. Za športom spojeným so zábavou sa vydajte do Oščadnice, v ktorej sa nachádza najdlhšia bobová dráha v strednej Európe v stredisku Snowparadise, zmenšené golfové ihrisko v Rodinka resort a Športcentrum Oščadnica s ponukou atrakcií pre celú rodinu. Kopcovitý terén Oščadnice môžete zdolať na vozítku segway, ktoré je v ponuke iba v Penzióne Centrál. Všestranné športové využitie ponúka aj Areál športu a oddychu v Turzovke. Počas zimných mesiacov je jednoznačne v popredí bežkárska turistika v Javorníkoch a lyžovanie v strediskách Snowparadise Veľká Rača Oščadnica, SKI Makov a Športcentrum Oščadnica.

Ubytovanie a stravovanie
Odporúčame členské zariadenia Organizácie cestovného ruchu Kysuce:

MAPA ZAUJÍMAVOSTI REGIÓNU (pre zväčšenie kliknite na obrázok):

Trhacia mapa

Mapu je možné vyzdvihnúť BEZPLATNE v tlačenej verzii v informačných kanceláriách v regióne a u partnerov zverejnených v jej dolnej časti (logá obcí a podnikateľských subjektov). 

Projekt je financovaný z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR.