megonky milosova cadcaOsada Megoňky, nachádzajúca sa v čadčianskej mestskej časti Milošová, sa pýši prírodnou raritou, akú len tak niekde neuvidíte.

Touto raritou sú takmer dokonalo tvarované skalné gule rôznych veľkostí od 30 cm po viac ako 2 m. V minulosti sa tu nachádzali aj kúsky s priemerom okolo 3 m, ba dokonca i obria 5-metrová guľa, po ktorej zostalo iba prázdne lôžko v skalnej stene bývalého kameňolomu.


Dinosaurie vajcia, dielo mimozemšťanov, alebo „len“ výtvor prírody starý viac ako 40 miliónov rokov?

Gule objavili v roku 1988 pri odstrele horniny v kameňolome, bohužiaľ sa počas neho najväčšia guľa s priemerom až 5 metrov rozlomila. Pôvodne sa tu nachádzalo spolu asi 30 gulí, ľudia si ich však bežne brávali domov ako dekoráciu. Niektorí ich dokonca rozbíjali v nádeji, že vo vnútri nájdu zlato.

Nestalo sa, no známe Megoňky patria aj bez vzácneho kovu k najväčším pokladom Slovenska. Aj keď ich pôvod dodnes nie je vedecky vysvetlený, najpravdepodobnejšia je teória geológov, že vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním sa na jadro pohybmi vody na morskom dne. Nálezisko kamenných gulí v Megoňkách, ktoré je najväčším svojho druhu v Európe, je súčasťou komplexu ťahajúceho sa až do obce Klokočov, cez Korcháň až po Megoňky.

megonky milosova cadca 006

Mimo Megoniek a klokočovského skália je však výskyt útvarov ojedinelý, miesta s tak veľkou koncentráciou sa tam už nenachádzajú. Výnimočnosť tohto prírodného útvaru potvrdzuje aj ojedinelosť takýchto nálezov vo svete. Podobné nálezy sa našli na Kostarike, Novom Zélande a v pralesoch Južnej Ameriky. Tie naše kysucké gule majú však najpresnejší tvar. Táto lokalita je atraktívnym miestom pre turistov z celého sveta. V roku 2019 mesto Čadca spolu s Českou obcou Mosty u Jablunkova v rámci programu Interreg vybudovali GeopaRk MeGoŇky – ŠaNCe.

Jeho súčasťou je rekonštruovaný kameňolom, kde sa nachádzajú kamenné útvary s vybudovaním unikátneho dreveného altánku v tvare gule a osadením mobiliáru pre návštevníkov. Vybudovaná bola náučná cyklotrasa v dĺžke 7,8 km. Spája lokalitu Megoňky so susednou českou obcou Mosty, v ktorej sa nachádza historická pamiatka Šance-Valy, pozostatky obranného systému z prvej polovice 16. storočia, dnes zrekonštruovaná do modernej múzejnej expozície v prírode.

Autor: OCR Kysuce

Pin It