Makov - KasárneOsada slúži už len na rekreačné účely. Vďaka svojej nadmorskej výške ponúka svojim návštevníkom zimné a letné športové aktivity, relax v prírode a nezabudnuteľné zážitky.

Nachádza sa na priamo pri česko-slovenskej hranici pod najvyšším vrcholom Javorníkov – Veľký Javorník (1071 m n. m). Táto osada, aj keď vždy patrila na územie Slovenska, mala ešte za Československa prístup len z moravskej strany od Veľkých Karlovíc. Samozrejme aj majiteľmi chát a lyžiarskeho strediska boli prevažne českí občania. Po rozdelení Československa a zriadení hraníc nastala paradoxná situácia, že Slovenská osada nenemala prístupovú cestu z územia Slovenska. Bolo potrebné dobudovať 7 km cesty od osady Kopanice. To samozrejme nejaký čas trvalo.

makov kasarne drevenica

Počas tohto medziobdobia to mali tak chatári ako aj prevádzkovatelia bufetov a reštaurácii veľmi komplikované. Navážanie tovaru bolo skomplikované colnými obmedzeniami a cesta z Veľkých Karlovíc, ktorá merala 3,5 km, sa predĺžila až na nejakých 40 – 50 km a samozrejme časová strata spôsobená colnými vybavovaniami ešte výrazne viacej.

Napriek tomu stredisko a ani osada nezanikli a po dobudovaní 7 km dlhého úseku od Makova Kopaníc nastal ďalší rozvoj tohto strediska. Dnes táto oblasť ponúka celoročné turistické a lyžiarske vyžitie, dokonca má štatút klimatických kúpeľov (pre choroby dýchacieho ústrojenstva) – parametre sú porovnateľné s Vysokými Tatrami. Mimo iného je táto lokalita výnimočná neopakovateľnými výhľadmi na Beskydy, Vsetínske vrchy, Strážovské vrchy, Veľkú Fatru a Nízke Tatry.

Lyžiarske stredisko Makov Čierne a SKI Apartmány

Stredisko je obľúbené aj vďaka širokým lyžiarskym svahom pre bezpečnú lyžovačku. V stredisku sú 4 lyžiarske vleky, 2 km zasnežovaných trás a 1200 m dlhá osvetlená zjazdovka. Parkovanie je bezplatné. K dispozícii je detský SKIFUN park, SNOWPARK, snowtubing, požičovňa lyží a snowboardov a ski servis. Priamo pod stanicou vlekov sa nachádza apartmánový dom s reštauráciou a wellnessom. Turisticko-rekreačná lyžiarska bežecká trať prechádza po hrebeni Javorníkov, cez vrch Čerenka 948 m n. m., pričom až na hrebeň lyžiarov vyvezie vlek a napája sa na hrebeň Beskýd.

Autor: OCR Kysuce

Pin It