semetes osadaHorské sedlo semeteš, ktorým prechádza hlavná cesta z Kysúc (Turzovky) na Považie (do Veľkého Rovného), skrýva malebnú osadu nesúcu rovnaké meno – Semeteš, patriacu do obce Vysoká nad Kysucou. Táto osada je zaujímavá nielen z turistického hľadiska, ale najmä svojou tragickou históriou.

20. apríla 1945 sa tu odohrala najväčšia tragédia druhej svetovej vojny na kysuciach. Hliadka Vlasovcov narazila neďaleko osady na mínu a dvoch členov komanda pri tom zabilo. Nemcov to tak rozbesnilo, že vtrhli do dediny a zapálili 13 domov. Miestnym zbraňami bránili pri hasení ich vlastných domov. Aby toho nebolo dosť, odvliekli všetkých 22 mužov vo veku 16 až 61 rokov za dedinu a tam ich nemilosrdne postrieľali. Všetci zahynuli, okrem jedného – Štefana Cipára. Toho zasiahla guľka len do ramena a pri tzv. rane istoty mu guľka prešla krkom a tvárou von. Po odchode fašistov sa vyhrabal spod hromady mŕtvych tiel a odplazil sa do bezpečia. Stal sa jediným očitým svedkom tohto zločinu a neskôr svedčil proti fašistom. Na pamiatku obetí postavili pod sedlom Semeteš na ceste z Turzovky do Bytče na Považí malý kamenný pomník.

V osade majú korene Eugen Cernan a Miroslav Cipár

V osade Semeteš sa v roku 1935 narodil významný slovenský výtvarník, dnes už legenda slovenského výtvarného a kultúrneho života Miroslav Cipár. Pre zaujímavosť, je synom jediného preživšieho semetešskej tragédie, Štefana Cipára. Akademický maliar a sochár Miroslav Cipár je aj autorom zaujímavého umeleckého objektu vedľa hlavnej cesty, nazvaného „Sem sa teš!“.

Tento názov je slovnou hračkou, ktorej základom sa stalo meno osady, no nepochybne je aj vyjadrenie vzťahu k miestu, ktoré sa môže popýšiť krásnou prírodou aj zaujímavými pôvodnými stavbami. Okrem rodného domu Miroslava Cipára v osade stojí ešte bývalá jednotriedna škola postavená v roku 1913, dnes slúžiaca ako kaplnka. Drevená budova pohostinstva a obchodu slúži obyvateľom i pocestným dodnes. Turista nemôže prehliadnuť veľký areál zariadenia sociálnych služieb, ktorý dnes spravuje Žilinský kraj a slúži na sociálne účely.

Budova bola kedysi kultúrnym domom, no pre nepotrebnosť bola prebudovaná na spomínané zariadenie. sedlo semeteš je jednou z križovatiek Javorníckeho chodníka, ktorý je výnimočný v rámci celej Európy. V blízkosti sedla Semeteš sú aj dve rozhľadne. Rozhľadňa Luby nad obcou Veľké Rovné (910 m n. m.) a priamo na Javorníckom chodníku je tzv. Mikovčákova rozhľadňa na vrchu Kamenitom (834 m n. m.). Cez sedlo Semeteš putovali v minulosti drotári z horných Kysúc do sveta. Nečudo, pod Semetešom, na považskej strane, sa rozprestiera obec Veľké Rovné, považovaná za kolísku drotárstva. Semeteš i obec Vysoká nad Kysucou patria medzi obce legendárnej drotárie...

Autor: OCR Kysuce

Pin It