zakopcie ikonaZákopčie sa nachádza v okrese Čadca, v severozápadnej časti pohoria Javorníky. Obec je charakteristická desiatkami osád, ktoré sú roztrúsené po kopcoch. Člení sa na doliny: Holovskú, Kordišovskú, Rulcovskú, Polievkovskú a Kľukovskú. Nadmorská výška je v rozmedzí od 470 do 875 m n. m.

Prvá písomná zmienka je z roku 1662. Obec vznikla valašskou kolonizáciou. Dominantou Zákopčia je kostol sv. Jána Krstiteľa z roku 1791 postavený v barokovo-klasicistickom slohu. Kostol dal postaviť knieža Anton Esterházy, nemal krypty a bol s ním spojený starý cintorín. 

Turistika, bežecká turistika a cykloturistika:

Najvyšším miestom je Jakubovský vrch (875 m n. m.). Na Marťakovskom kopci nad osadou Petránky sa nachádza rozhľadňa, ktorá bola postavená v roku 2011. Prístup je popísaný v tomto článku. Reportáž z turistického pochodu zo Zákopčia do Čadce z diela Ladislava Eliáša pre Rádiovíkend je možné vypočuť na tomto odkaze.zakopcie 1

zakopcie 2

Bežecká turistika ja zastúpená Beskydsko-Javorníckou lyžiarskou bežeckou magistrálou, ktorá prechádza katastrom obce po hrebeni Javorníkov. V obci Zákopčie sa prípojná trasa začína v Ústredí pri kostole. Odtiaľ ide smerom na cintorín po ceste do Krátkov ku krížu. Pri kríži sa odbočí vľavo smerom na Kavickov vrch, trasa ďalej pokračuje do Trnkov a na Petránky, kde pod vedením vysokého napätia sa napája na hlavnú trasu. Hlavnou trasou sa ďalej dostanete k rozhľadni. Magistrála prechádza okolo rozhľadne, kde je osadená informačná tabuľa a prístrešok pre turistov.

Pamiatky a zaujímavosti:

  • dominantou obce je kostol sv. Jána Krstiteľa z roku 1791 + pri kostole sa nachádza pamätník padlým vojakom z prvej a druhej svetovej vojny
  • sakrálne objekty – kaplnky, kríže a obrázky svätých - rôznej veľkosti, prevažne murované, rôznej architektonickej nápaditosti; interiér kaplniek je starostlivo udržiavaný; k najväčším patrí kaplnka u Ruľcov, v ktorej sa slúžia aj sväté omše, pozoruhodné sú aj kaplnky u Holešov a na Petránkach.
  • chránené stromy - v osadách U Ruľcov, U Polievkov na Majeri pri kostole  

Počet obyvateľov: 1 726 (k 31. 12. 2018)

Rozloha: 29,63 km²

Hustota obyvateľov: 59,03 obyv./km²

Informácie:
Obecný úrad Zákopčie, Stred 824, 023 11 Zákopčie
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Telefón: 041/ 43 44 139

Starosta obce: Ján Slaninák, tel.: 041/4344121, 0911 270 159

Rozhľadňa 11