biely kriz klokocovTáto osada ležiaca bezprostredne na hranici s Českou republikou (obcou Staré Hámry) je opradená mnohými legendami.

Nielen o názve „Biely kríž“, ale aj o histórii samotnej osady sa traduje množstvo príbehov. Tie súvisia najmä s pohnutými osudmi strážcov hraníc, alebo tých, ktorí cez ne v minulosti prechádzali. Miesto je obklopené hustými lesmi, takisto ako stvorenými na rozpútanie ľudskej predstavivosti, najmä čo sa týka ľudových povier a legiend. kríža natretého nabielo, ktorý tu stojí už veľmi dlho. Isté však je, že osada, z ktorej sa dá pokračovať v atraktívnej turistike napríklad na Lysú Horu, je známym turistickým miestom, s viacerými penziónmi a chatami na obidvoch stranách hraníc. V minulosti, po druhej svetovej vojne, sa toto miesto stalo centrom odborárskej rekreácie. Komplex troch zotavovní mal kapacitu 220 lôžok, ktoré boli takmer vždy naplnené. Dokonca každú sobotu bol z Prahy vypravený priamy rýchlik do Bílej. Hotely mali svoje hospodárstva, pekáreň a boli viac-menej sebestačné. Po prevrate lokalita upadla.

biely kriz klokocov2

Zaujímavosťou lokality je Experimentálne ekologické pracovisko, v ktorom sa monitorujú rôzne procesy smrekového ekosystému. Vstup je potrebné dohodnúť vopred, avšak pred samotným objektom sa nachádzajú náučné informačné panely.

biely kriz klokocov

Na slovenskej strane stojí kamenná kaplnka zasvätená sv. Cyrilovi a Metodovi, ku ktorej sa koná púť 5. júla. V novembri sa tu stretávajú turisti, aby privítali „Martina na bielom koni“. Veľkou zaujímavosťou osady Biely kríž i kaplnky je, že v 50. rokoch minulého storočia tu slúžil bohoslužby i mladý poľský kňaz Karol Wojtyla, ktorého dnes celý svet pozná ako pápeža Jána Pavla II.

autor: OCR Kysuce

Pin It