Ratrak-280x180

Táto bežecká trasa začala svoju púť v roku 2012. Združenie obcí Mikroregión Kysucký Triangel, ktorý združuje obce Skalité, Čierne a Svrčinovec, získalo finančnú podporu na zakúpenie stroja na úpravu lyžiarskych bežeckých trás, tzv. lavínu.

Medzinárodná stopa zdravia bola pôvodne plánovaná a realizovaná ako 45 km zokruhovaná trasa s prevýšením od 436 m n. m. vo Svrčinovci po 836 m n. m na vrchu Liesková nad Skalitým.Z dôvodu výstavby diaľnice a obmedzených snehových podmienok sa v súčasnosti Medzinárodná stopa zdravia neupravuje v pôvodnom rozsahu.

Východiskovým bodom trasy je areál bývalého lyžiarskeho vleku Skalité - Serafínov, v ktorom sa nachádza upravený bežecký okruh, ktorý využíva aj Klub biatlonu ŠKP Skalité na svoje tréningy. Ak natrafíte počas svojej návštevy na členov biatlonového klubu, radi vám pomôžu aj s technikou bežkovania.

Z dôvodu výstavby diaľnice (a jej spustenia do prevádzky) cez územia obcí Svrčinovec, Čierne a Skalité nie je zabezpečená úprava povrchu trate Medzinárodnej stopy zdravia po celej jej dĺžke! Bližšie aktuálne informácie o stave trate nájdete v zimnom období na stránke http://www.skalite.sk/  a http://www.regionkysuce.sk/.  

Aktuálna úprava bežeckej trasy v zimnej sezóne 2018/2019:

5.1. 2019 - SKI Skalité Serafínov - Skaľanka - Oselné - Drobiská - za Lieskovou - Tri kopce - Stankovo- Za Črchľou. Taktiež je upravený 1 km okruh v SKI Skalité Serafínov.

Možnosti na napojenie sa na Medzinárodnú stopu zdravia:
- Za Črchľou miestna komunikácia,
- miestnej časti Čierne-Košice panelová cesta smer Stankovo,
- z centra Skalitého po panelovej ceste na Lieskovú,
- Skalité – u Kavaly za poľnohospodárskym družstvom Skalité, 
- SKI Skalité Serafínov - možnosť doviesť sa vlakom.

 

19. 01. 2019 bola upravená časť južnej Medzinárodnej stopy zdravia, a to zo SKI SKALITÉ SERAFÍNOV – SKAĽANKA – OSELNÉ – KAVALY – LIESKOVÁ a späť. Najlepšie napojenie je v časti Skalité – Serafínov (autom, vlakom), Kavaly (pri družstve), ale taktiež z poľskej strany Zwardoň od „Pensjonatu Na Beskidku“. Prajeme krásne bežkovanie.

26. 01. 2019 bola upravená časť južnej Medzinárodnej stopy zdravia, a to zo SKI SKALITÉ SERAFÍNOV – SKAĽANKA – OSELNÉ – KAVALY – LIESKOVÁ - SVRČINOVEC u DEJA. Najlepšie napojenie je v časti Skalité – Serafínov (autom, vlakom), Kavaly (pri družstve), ale taktiež z poľskej strany Zwardoň od „Pensjonatu Na Beskidku“.

09. 02. 2019 SKI SKALITÉ SERAFÍNOV – SKAĽANKA – OSELNÉ – KAVALY – LIESKOVÁ - ČIERNE (časť Košice). Najlepšie napojenie je v časti Skalité – Serafínov (autom, vlakom), Kavaly (pri družstve), ale taktiež z poľskej strany Zwardoň od „Pensjonatu Na Beskidku“. 

 stopa zdravia

 

stopa zdravia 2

 

mapa MSZ

 

Prečo bežkovať na Kysuciach? Inšpiráciu nájdete vo videu: 

Fotogaléria: