thumb Murinkov vrch ikonaKaplnka Panny Márie Ustavičnej pomoci, nazývaná aj "Olešňanský Klin", či "Kaplnka na Muřínkovom vrchu" bola postavená v roku 1932 na podnet manželov JUDr. Vladimíra a Jasefky Nárožných. V posledných rokoch prešla výraznou rekonštrukciou a skrášlením a je zaujímavým spestrením na hrebeňovej turistickej trase z Veľkého Polomu na Biely Kríž.

Kysucke muzeumKysucké múzeum v Čadci patrí medzi najmladšie múzeá na Slovensku. Vo svojej správe má päť expozícií, ktoré ponúkajú široké portfólio kultúrnych a historických aspektov súvisiacich s regiónom Kysuce. 

Hotel Tatra Inn kópiaMnohí z nás kráčame mestom Čadca takmer každý deň a sú nám známe budovy, ktoré míňame. Vedeli ste však, že desať z nich je zapísaných v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Slovenska?  Pamiatky majú historický ráz a sú kultúrnym dedičstvom mesta Čadca. Môžeme ich rozčleniť na stavby sakrálne a svetské. 

mala

Kaštieľ Radoľa sa nachádza v blízkosti Kysuckého Nového Mesta. Táto obec je považovaná za jednu z najstarších obcí na našom území. Prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia, kedy na území Slovenska vyberali pápežskí legáti cirkevné desiatky.

kmRemeslá tvorili v minulosti veľmi dôležitý zdroj obživy Kysučanov. Dedili sa z pokolenia na pokolenie. Jednotlivé výrobky sa od seba určitým spôsobom odlišovali a nebolo ťažké rozpoznať prácu jednotlivých majstrov. Pri práci používali zväčša ručné nástroje alebo jednoduché stroje. Vyrobené veci boli určené predovšetkým na domácu spotrebu, v neskoršom období aj na výmenu a predaj.

stare domyBez preháňania môžeme povedať, že drevo tvorilo v minulosti väčšinu predmetov bežnej domácej potreby. Asi ťažko si predstaviť materiálovú kultúru, alebo život našich predkov vôbec. Z dreva bolo nespočetne veľa vecí - od náradia, cez hudobné nástroje (husličky) až po vnútorné zariadenia budov. Vlastne i samostatné domy boli výlučne len z dreva.

velka nocVeľká noc nemá v kalendári pevne stanovený dátum. Je viazaná na obdobie jarnej rovnodennosti. Východiskovým dňom je nedeľa, ktorá sa stanovuje ako prvá nedeľa po prvom splne Mesiaca, ktorý príde po astronomickom dni jarnej rovnodennosti (okolo 20. marca). Ak spln padne akurát na nedeľu, za základ termínu Veľkej noci sa berie nedeľa nasledujúca.

stromyUž ako malé deti nás starí rodičia strašili príbehmi o rôznych bytostiach, ktoré unášali zlých ľudí. Samozrejme, ako deti sme tomu verili, báli sme sa vystrčiť nos spod periny. Dnes už len človek spomína a smeje sa týmito príbehmi. Ale v minulosti na strašidlá Kysučania verili. Ľudia bývali v odľahlých horských pľacoch, samotách a nie všetky úkazy si dokázali vysvetliť.

pochovavanie basy vysokaObdobie hojnosti a veselosti trvajúce od Troch kráľov až do Popolcovej stredy sa nazýva fašiangami. Obdobie fašiangov sa na Kysuciach spájalo s konaním početných svadieb a príležitostnými zábavami. Je to čas, kedy sa ľudia radovali z odchodu zimy. Neodmysliteľnou súčasťou tohto obdobia je pečenie šišiek a pochovávanie basy.