Ratrak-280x180

Táto bežecká trasa začala svoju púť v roku 2012. Združenie obcí Mikroregión Kysucký Triangel, ktorý združuje obce Skalité, Čierne a Svrčinovec, získalo finančnú podporu na zakúpenie stroja na úpravu lyžiarskych bežeckých trás, tzv. lavínu.

Medzinárodná stopa zdravia bola pôvodne plánovaná a realizovaná ako 45 km zokruhovaná trasa s prevýšením od 436 m n. m. vo Svrčinovci po 836 m n. m na vrchu Liesková nad Skalitým.

Z dôvodu výstavby diaľnice a obmedzených snehových podmienok sa v súčasnosti Medzinárodná stopa zdravia neupravuje v pôvodnom rozsahu.

Východiskovým bodom trasy je areál bývalého lyžiarskeho vleku Skalité - Serafínov, v ktorom sa nachádza upravený bežecký okruh, ktorý využíva aj Klub biatlonu ŠKP Skalité na svoje tréningy. Ak natrafíte počas svojej návštevy na členov biatlonového klubu, radi vám pomôžu aj s technikou bežkovania.

AKTUÁLNE 2020 (informácia k 12. 1. 2020)

Obec Skalité v spolupráci s Biatlonovým klubom Skalité srdečne pozývajú nadšencov bežeckého lyžovania na bežky do SKI Skalité – Serafínov, kde je upravený 1 km okruh s novým LED osvetlením. Aktuálne je okruh dostatočne upravený a premrznutý pre oba bežecké štýly (korčuliarsky "skate" a klasika). Taktiež je možnosť priameho parkovania pri tratiach. Upozorňujeme, že vstup na trate bez bežeckej výstroje je zakázaný. 

Aktuálnu úpravu časti Medzinárodnej stopy zdravia odporúčame overiť na stránke www.skalite.sk, www.regionkysuce.sk alebo cez Facebook stránku Klub biatlonu ŠKP Skalité. 

Možnosti na napojenie sa na Medzinárodnú stopu zdravia:

  • Za Črchľou miestna komunikácia,
  • V miestnej časti Čierne-Košice panelová cesta smer Stankovo,
  • Z centra Skalitého po panelovej ceste na Lieskovú,
  • Skalité – u Kavaly za poľnohospodárskym družstvom Skalité, 
  • SKI Skalité Serafínov - možnosť doviesť sa vlakom.

stopa zdravia

 

stopa zdravia 2

 

mapa MSZ

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Pôvodná trasa - v súčasnosti nie je upravená v plnom rozsahu

Prečo bežkovať na Kysuciach? Inšpiráciu nájdete vo videu:

Fotogaléria: