Drevenice ikonaDreveničky - typické stavby kysuckých lazov vyjadrujú blízky vzťah k prírode a zdravý život. Pôvodní majitelia ich stavali z materiálov, ktoré dávala okolitá príroda. Dreveničky Živčáková ponúkajú návrat  do doby minulej spojenej s komfortom súčasnosti. 

Tri dreveničky boli postavené koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Dreveničky Džadek a Panoček sú vedľa seba a drevenička u Doktorky je vzdialená cca 150 m. Názvy dreveničiek sú spojené s ich históriou alebo s remeslami, ktoré boli pre ne typické. Nachádzajú sa priamo pod horou Živčáková, na ktorom stojí  Mariánske pútnické miesto

UBYTOVANIE:

Drevenica Džadek
Názov je spojený so šindliarstvom, ktorému sa venoval jej pôvodný majiteľ. Džadek je tradičné kysucké pomenovanie stolice, do ktorej sa uchytil a strúhal drevený šindel. Kapacita je 7-9 osôb. Na poschodí sú dve spálne 3 a 4 posteľové, kúpeľňa s wc a sprchovým kútom. Na prízemí je veľká kuchyňa so stolom pre 7 osôb, zariadená kuchynská linka s dvojplatničkou, varnou konvicou, mikrovlnkou a zabudovanou chladničkou. Obývacia miestnosť má krbové kachle, rohový rozkladací gauč, TV+sat. Z obývačky sú dvere na zastrešenú terasu s rohovou ratanovou súpravou a masívnym stolom s lavicami. Súčasťou prízemia je aj predsieň a vstupné wc.

K dispozícii je zastrešená vonkajšia terasa, kúpací vyhrievaný sud, kamenný pitvor, drevený stodola (na bicykle, lyže) a detský bazén. 

Prístup: Zhruba 200 metrov od hlavnej cesty sa po štrkovej cestičke dostanete ku dreveničke a autá si zaparkuje priamo pri ubytovaní. 

Dzadek

Drevenica Panoček
Jej názov je spojený s prútkárstvom (košikárstvom). Panoček volali istého mentálne zaostalého bezzemka, ktorý sa nechával najímať na sezónne práce za 2-3 koruny alebo za chleba s masťou. Popri tom sa venoval pleteniu košíkov. Drevenička Panoček je asi prvá chalúpka z prútia vôbec a na jej výstavbe sa podieľal p. Valčuha z Klokočova, ktorý síce nehovorí a nepočuje, ale príroda mu to nahradila v podobe šikovných rúk, ktoré sa venujú košikárstvu.

Panocek

 

Drevenica U doktorky
Názov vznikol spontánne, pretože pôvodnou majiteľkou (ktorá sa o chalúpku vzorne starala) bola posledných 33 rokov p. doktorka z Ostravy. Kapacita je 8-10 osôb. Na poschodí sú dve spálne 2 a 4 lôžkové. Na prízemí je obývačka s kachľovým sporákom, rozkladacím gaučom spojená s rohovou kuchyňou a jedálenským sedením.Oproti obývačke je malá dvojposteľová spálňa, chodba, kúpeľňa so sprchovým kútom a samostatné wc. Z obývačky sú presklené dvere na terasu s celodenným slnkom.

U doktorky

 

Cenník:

cennik drevenice

 

Kontakt: 

Drevenice Živčáková

Korňa smer Živčáková

tel.: + 421 905 212 095

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

www.drevenicezivcakova.sk