thumb ikonaMilošová je mestskou časťou Čadce. Väčšina ľudí si ju spája s kamennými guľami, ktoré sa nachádzajú na jej samom konci - v Megoňkách. Ak sa vydáte do Milošovej z Čadce na bicykli, možno Vás prekvapia výrazné stúpania a "našťastie" aj klesania, na ktorých si trošku oddýchnete.

Zokruhovaná trasa prekračuje územie nielen Kysúc, ale aj Slovenska a ponúka viacero atrakcií naraz –známe Milošovské gule, Milošovský rybník a historické opevnenie Jablunkovské Šance, ktoré je už za hranicou v Českej republike.

Ak do lokality prichádzate autom, odporúčame zaparkovať pri rybníku, kde si môžete po zdolanej cyklotúre urobiť piknik. Vydajte sa po žltej turistickej značke späť, smerom do Čadce ku smerovníku u Kadlubca. Prudkým stúpaním po panelovej ceste sa po 1,5 km dostanete do osady Dejovka. Veľké stúpanie zdoláte vytlačením bicykla. Odtiaľ Vás čaká už viacmenej zaslúžené klesanie po zelenej značke k Jablunkovkým šanciam do Mostov u Jablunkova (ČR). Ďalej po žltej ku kamenným guliam a pohodlnou cestou až ku rybníku. Po ceste nájdete aj zopár miest, kde sa môžete občerstviť. Nezabudnite si vziať české koruny, avšak vo viacerých zariadeniach môžete zaplatiť aj eurami. V tejto prihraničnej oblasti sú na to prevádzkovatelia zvyknutí. Predovšetkým na českej strane narazíte na množstvo cykloturistov. 

Výhodou cyklotúry je navštívenie viacerých zaujímavostí naraz, nenáročná dĺžka a terén (vhodný na trekingové bicykle), pekné výhľady a prírodné scenérie. Trasa vedie prevažne mimo frekventovaných ciest (krátky úsek v Mostoch prechádza hlavnou komunikáciou). 

Ak sa vydáte na trasu pešo, odporúčame ísť opačným smerom. 

thumb mapa milosova

Trasu si naplánujte cez: www.turistickamapa.sk  

  • Dĺžka: 8,3 km
  • Náročnosť: stredná, REKREA
  • Stúpanie 240 m, klesanie 240 m
  • Farebné značenie: žlté a zelené pásové turistické značenie 

Zaujímavosti na trase: 

  • Milošovský rybník – vhodné miesto na rekreáciu so zákazom kúpania, v zime klzisko
  • Milošovské gule – kamenný lom, odporúčame prejsť prudkým chodníkom do lesíka vľavo od lomu, kde sa nachádzajú ešte dve gule; možnosť posedenia/lavičky
  • Jablunkovské Šance (CZ) – historické opevnenie zo 16. storočia – zachované a viditeľné sú priekopy s valmi, obranná priekopa a zvyšky hradieb z pôvodného opevnenia, možnosť posedenia v prístrešku

Fotogaléria: 

Pin It