Petranky bezkyKvality a účinky bežkovania netreba  nikomu zvlášť predstavovať. Zároveň pohyb na čerstvom vzduchu neprospieva iba telu, ale aj duši.

Radosť z pohybu a krásne prírodné scenérie si môžete dokonale vychutnať na bežkárskej trase Beskydsko - Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály, ktorá spája hrebeň Javorníkov od Čadce po Makov. 

Hlavná trasa magistrály má viac ako 50 km a je rozdelená na 8 čiastkových tratí, ktoré sú súvislo upravované v závislosti od snehových podmienok ratrakom (okrem trasy Sedlo pod Hričovcom - Bumbálka v dĺžke 10,1 km, ktorá je nie je upravovaná; neupravujú sa ani pripájacie trasy). 

Trasa Petránky - Husárik (G) má 8,1 km. Východzím a orientačným bodom je horský hotel Husárik, ktorý sa nachádza nad mestom Čadca. Do tejto oblasti nepremáva autobus, prístup po asfaltovej ceste je možný pešo z mesta (4 km zo žel. stanice), resp. bezproblémovo autom, prípadne taxíkom. Parkovanie je možné len v areáli hotela. Upravená trasa začína hneď nad ním. Cesta je zároveň aj miestnou komunikáciou k osadám - je potrebné rátať s vyjazdenými "koľajami", resp. občas môže prejsť aj auto.

Trasa striedavo vedie po horských lúkach s rozptýleným osídlením a menšími lesmi. Otvárajú sa výhľady na Javorníky a Moravsko-sliezske Beskydy. Stúpaním prídete ku žltej kaplnke na Črchli (cca 3 km od Husárika), kde sa môžete rozhodnúť pokračovať po ratrakom upravenej trase na Chotárny kopec (stúpanie), alebo prejdete popod neho traverzom (po zelenej značke), ktorá nie je upravená, ale je jednoducho prejazdná. Ak sa vyberiete spodnou trasou, všimnite si miestny bufet/hostinec (nespoliehajte sa, že bude otvorený) v časti označenej ako Pľac na Čerchli, pred ktorým je zaujímavá knižnica v prírode. Ak sa Vám zapáči nejaká knižka, môžete si ju spokojne odniesť domov. Z lesíka vyjdete na lúku a uvidíte osadu Blažková. Tu sa napojíte na upravenú trasu a pokračujte miernym stúpaním (1,8 km) až na Marťakovský kopec, na ktorom sa od roku 2011 nachádza jedna z najkrajších rozhľadní na Kysuciach. Pozor! Upravená trasa obchádza rozhľadňu, treba sa z trasy odkloniť a trošku k nej vystúpať. 

Z rozhľadne sa otvára kruhový výhľad na široké okolie - údolie Zákopčia, Moravsko-sliezske Beskydy, Veľkú Raču, Kysuckú vrchovinu, Malú Fatru. Ak máte dosť síl, môžete pokračovať ďalej smerom na Semeteš (18 km), resp. sa odpojiť na Jakubovskom vrchu a zísť do Turzovky. Možnosťou je aj modrá turistická značka z Petránok do Kysuckého Nového Mesta. Dá sa zísť do Zákopčia a vrátiť sa do Čadce autobusom (Zákopčie - U Rulcov; Zákopčie - U Holých), alebo sa vrátiť po tej istej trase bežkami späť na Husárik. Možností je veľa. Turistická mapa, alebo GPS navigácia môže byť dobrým pomocníkom pri plánovaní trasy. 

Výškový profil si môžete stiahnuť tu.

 magistrala

Zhodnotenie trasy:  

Trasa prechádza peknou kysuckou prírodou. Zaujímavým bodom je rozhľadňa na Marťákovom kopci nad osadou Petránky. Takmer celé prvé tri kilometre (smerom od Husárika) môžu byť s vyjazdenými koľajami od áut (vrátane tých, ktorých majitelia sa "prevážajú" na trase a ničia ju zámerne - bohužiaľ) a traktorov (robia údržbu v osadách). Treba byť opatrný, ak sú koľaje primrznuté. Chotárny kopec je možné traverzovať (na mape oranžové bodky na úseku Pod Črchľou - Blažková). Orientácia v teréne je bezproblémová - celým úsekom vedie červená turistická trasa a stĺpy s oranžovými smerovkami. 

Viac informácií o trasách Beskydsko - Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály vrátane ich aktuálnej úpravy nájdete tu. 

mapa magistrala

Fotogaléria: 

 

 

Pin It