melocikAk bežkujete už dlho a radi, určite poznáte Beskydsko - Javornícku lyžiarsku bežeckú magistrálu a jej trasy. Magistrála spája Čadcu s Makovom v dĺžke viac ako 50 km.

Bežkovanie je však čoraz viac populárnejšie a aj začiatočníci a menej skúsení bežkári hľadajú možnosti na "zabehnutie" nových bežiek a "vypilovanie" techniky. 

Trasa Melocík - Kasárne patrí medzi najobľúbenejšie v rámci celej magistrály. V prvej tretine cca 12 km dlhej trasy sa nachádza osada Greguše v Makove, ktorá v prípade pekného počasia ponúka krásne výhľady do širokého okolia.

Osada je spojená so zaujímavou históriu (viac sa môžete dočítať tu) a pre začiatočníkov môže byť príjemným cieľom prvej "bežkovačky". Východiskovým bodom je reštaurácia Melocík, ktorá sa nachádza na hlavnom ťahu medzi Bytčou a Makovom. Výhodou je, že nemusíte byť vybavený automobilom a pohodlne sa na toto miesto dokážete doviezť autobusom. Ak cestujete autom, zaparkujte na veľkom parkovisku pred reštauráciou, prípadne niekoľko desiatok metrov pod ňou (v smere od Makova vpravo) na záchytnom parkovisku. 

V prvom prípade vás navedú smerové tabule umiestnené na veľkej informačnej tabuli. Keďže sa nachádzate na križovatke trás, môžete si vybrať buď trasu na Semeteš alebo Makov - Kasárne. Ak sa chcete dostať do osady Greguše, sledujte oranžové tabule s nápisom Sedlo pod Hričovcom (Bukovina, Bumbálka), resp. červenú turistickú značku týmto smerom. Prejdite cez cestu, po pravej strane uvidíte dielo Oko (autor: Marián Kováčik) a pokračujte niekoľko desiatok metrov po cestičke. Trasa sa odkloní doprava (uvidíte červenú šípku) a následným stúpaním cez lesík sa dostanete na plošinku a do upravenej stopy. Tá pravá bežkovačka môže začať. 

Ak zaparkujete na záchytnom parkovisku, hneď uvidíte strojovo upravenú trasu, na ktorú sa napojíte. 

Trasa prechádza otvorenými lúkami s peknými výhľadmi a miernym stúpaním až na Čemerku, kde sa križuje s vrcholovou stanicou lyžiarskeho vleku SKI Makov. Pokračujte rovno nenáročným terénom až po prudký zjazd, kde odporúčame menej skúseným bežkárom radšej vyzuť bežky a zísť pár metrov po "svojich". Po tomto inkriminovanom úseku vás čaká už len pekný zjazd (opatrne, v záverečnej fáze môže byť zradný) a príjemná rovinku do osady Greguše. Tu sa nachádza veľká informačná tabuľa a lavička s možnosťou posedenia a občerstvenia (z vlastných zásob). Po oddychu sa môžete vydať späť rovnakou trasou, prípadne pokračovať ďalej až na Kasárne. 

Výškový profil si môžete stiahnuť tu:

bezky melocik

Zhodnotenie bežeckej trasy Melocík - osada Greguše:

Obľúbená trasa v rámci Beskydsko - Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály. Nenáročný terén, mierne stúpania a klesania (s výnimkou krátkeho úseku) - vhodný pre začiatočníkov na nácvik "zjazdov". Trasa je dlhá 4 km (+4 späť) a v prípade pekného počasia ponúka výhľady na Malú Fatru i Moravsko-sliezske Beskydy. Nadmorská výška sa pohybuje cca od 600 do 950 m. Trasa býva v prípade dostatku snehu upravovaná ratrakom. 

Viac informácií o trasách Beskydsko - Javorníckej lyžiarskej bežeckej magistrály vrátane ich aktuálnej úpravy nájdete tu.

mapa

Fotogaléria:

 

 

Pin It