Bystricka magistrala

Máte nové bežky, žiadne skúsenosti a hľadáte vhodný terén pre začiatočníkov? Alebo už máte na bežkách čo to "odbehnuté", ale zjazdy vám stále robia problémy a bojíte sa pádov?

Neradi stúpate, nevyhovuje vám veľké prevýšenie, ale na rovinke sa cítite ako ryba vo vode? Ste skúseným bežkárom a chcete si zlepšovať techniku, čas a kondíciu?

Tak pre vás všetkých - rekreačných bežkárov, vytrvalcov i úplných začiatočníkov je Bystrická magistrála ako stvorená. 

Bystrickú magistrálu poznajú mnohí najmä počas letného obdobia ako populárnu cykloturistickú trasu, ktorá vedie z Krásna nad Kysucou po Novú Bystricu. Jej dráha prechádza po telese bývalej lesnej železnice, ktorá v minulosti spájala Kysuce s Oravou. Ani v zime však nestráca na svojej obľúbenosti a vyhľadávajú ju bežkári z blízkeho i širokého okolia regiónu.

Charakteristika:

Bystrická magistrála je dlhá 15,5 km a v prípade dobrých snehových podmienok je pravidelne strojovo upravovaná. Trasa je bežkármi obľúbená, takže sa môžete vydať aj vtedy, ak ešte nie je upravená, napr. počas dlhodobejšieho sneženia. Bežkári si stopu "prešlapú". Hlboký sneh sa môže lepiť na sklznicu, nezabudnite si bežky navoskovať. 

Magistrála vedie popri rieke Bystrica, prevažne okrajom lesa, miestami cez domovú výstavbu. Keďže je trasa zväčša "medzi stromami", udrží sa v nej dlhšie sneh, ale je aj rýchlejšie v tieni. Nepodceňujte oblečenie ani počasie.

Nakoľko je prevýšenie na celej dĺžke iba 120 m, nemusíte sa obávať žiadnych výrazných zjazdov, stúpaní a pádov. Niekoho takýto terén môže "nudiť" a uprednostní radšej terénne zaujímavejšie bežkovanie v Javorníkoch alebo Kysuckých Beskydoch (Beskydsko - Javornícka lyžiarska bežecká magistrála, Medzinárodná stopa zdravia, Kysucká magistrála v Oščadnici), ale aj táto trasa má svoje čaro a svoj okruh užívateľov, ktorým takýto typ vyhovuje. Najlepšie je vyskúšať na vlastnej koži. 

Trasu využívajú i peší turisti a psíčkari. Je potrebné byť ohľaduplný voči ostatným aj v pozícii bežkára i pešieho turistu (neničiť upravenú stopu, bezpečne obchádzať ostatných). 

Odporúčame si vziať malé občerstvenie so sebou, pretože  bufety pozdĺž trasy sú otvorené iba v období cykloturistickej sezóny. Občerstvenie je však samozrejme možné v pohostinstvách v obciach (mimo bežkárskej trasy). 

Prístup:

Bystrická magistrála vedie z Krásna nad Kysucou cez Zborov nad Bystricou, Klubinu, Starú Bystricu až po Novú Bystricu. Zo všetkých uvedených obcí je možný bezproblémový prístup (autobusom i autom). Ak sa orientujete podľa mapy, sledujte na tomto úseku červenú cykloturistickú značku 005 - Kysucká cyklomagistrála. 

Ak plánujete začať v Krásne nad Kysucou a cestujete autom, môžete zaparkovať na väčšom parkovisku pri Mestskom úrade (za budovou Vlastivedného múzea). Obujte sa do bežiek a hneď sa po bežkotrase - cyklotrase môžete vydať na svoju púť.

Na trase sú informačné tabule a odpočívadlá. Dĺžku trasy si môžete regulovať podľa svojich síl a možností. Nezabudnite rátať aj s cestou späť, či už na bežkách, alebo využitím miestnej autobusovej dopravy z vyššie uvedených obcí do východiskového bodu - Krásna nad Kysucou. 

O aktuálnej úprave bežeckej trasy v zimnej sezóne 2019/2020 sa dočítate tu. 

bystricka magistrala mapa

Fotogaléria:

Pin It