kaplnkaBeskydsko - Javornícka lyžiarska bežecká magistrála je nepochybne najobľúbenejšou zimnou bežeckou trasou na Kysuciach. Hlavný hrebeň magistrály, prechádzajúci pohorím Javorníky, je rozdelený na niekoľko čiastkových trás. Jednou z nich je aj Semeteš - Melocík. 

Tento úsek magistrály je medzi bežkármi populárny z viacerých dôvodov. Dobrá dopravná dostupnosť (autobusom aj autom) a možnosť občerstvenia v úvode i závere trasy určite hrajú prím. Nemožno zabudnúť aj na samotnú prírodnú scenériu a pravidelnosť údržby stopy, ktorú zabezpečuje Žilinský samosprávny kraj. 

Osada Semeteš je súčasťou Vysokej nad Kysucou a spája túto obec s Veľkým Rovným, teda Kysuce s Horným Považím. Semeteš nie je len východiskom pešej a bežeckej trasy na Javorníky, ale aj miestom so zaujímavou, i keď smutnou minulosťou. Tú dokumentuje pamätník v blízkosti hlavnej cesty (viac sa dočítate na tomto odkaze). Narodila sa tu aj osobnosť slovenského výtvarného umenia - akademický sochár Miroslav Cipár, ktorého dielo SEM SA TEŠ uvidíte priamo oproti Turistickej ubytovne (krčmy a obchodu) u Cipára.

Tu aj začína naša trasa. Parkovať je možné priamo pred objektom a zopár miest na parkovanie je aj pod hlavnou informačnou tabuľou. Pri parkovaní buďte ohľaduplní, nakoľko sa tu otáča aj autobus, ktorý potrebuje viac priestoru. Menšie parkovisko je aj nad detským domovom. Autobusová zastávka sa volá Vysoká nad Kysucou, Semeteš, Cipár. 

Trasa začína prudkým stúpaním okolo detského domova. Ďalej obchádza osadu Solíkovci a pokračuje po žltej značke až do osady Vrchrieka. Ak je dostatok snehu, môžete sa vydať priamo cestičkou aj cez osadu Solíkovci. Trasa je menej náročná a pekné drevené chalúpky vám určite potešia zrak. Po približne 2,5 km prídete do Vrchrieky, ktorá je rodiskom významného drotára Štefana Hunčíka. Od kamenného kríža a mohutných líp vás čaká siahodlhé prudké stúpanie. Ak máte radi rozhľadne, neobíďte tú na Luboch. Je trošku mimo trasy, ale navedú vás k nej šípky na stromoch. Cestu ku kaplnke na Záblatí vám ešte spríjemní studnička i odpočívadlo - "salaš". Od kaplnky pokračujete priamo po ceste (opatrne, jazdia po nej aj autá) jeden kilometer až k Melocíku, kde sa môžete po približne 6,5 km ceste občerstviť v miestnej reštaurácii. Ak máte dostatok síl, pokračujte smerom na Makov - Kasárne.  

mapa kópia

 

Výškový profil:

Charakteristika trasy:

Obľúbená 6,5 km  dlhá trasa vedie pohorím Javorníkov od osady Semeteš vo Vysokej nad Kysucou až po Melocík v Kolároviciach (resp. opačným smerom). Je charakteristická vyšším prevýšením a prudkým stúpaním, resp. klesaním, teda nie je veľmi vhodná pre úplných začiatočníkov. Na niektorých úsekoch pri zľadovatelom teréne odporúčame jazdiť opatrne.  Plusom je možnosť občerstvenia na začiatku, konci trasy, autobusové spojenie a pekné prírodné scenérie. Trasu je možné variovať, napr. cez osadu Solíkovci. 

Fotogaléria:

Pin It