IMG 20220328 123923

Javorské je svojou nadmorskou výškou, 860 m n. m., druhým najvyšším vrcholom celku Javorských Beskýd, ktoré sú súčasťou Kysuckých Beskýd. Je to masívny vrchol budovaný súvrstviami ílovca a pieskovca flyšového pásma. Tento mohutný chrbát sa tiahne na juhozápade od Čadce až po Skalité na severe a zároveň oddeľuje doliny Oščadnice a Čadečky.

Trasa začína v Čadci za Tescom smerom na Bukov. Treba odbočiť doprava ešte pred kaplnkou (smerom k dvojkrížu). Cestou na Javorské sa treba držať stále po červenej trase.

Po polhodinke šliapania sa dostávame do osady Bryndzárovci, z ktorej to na Javorské trvá ešte približne 1:30 hodiny. Ďalej po ceste sa nám pomaly začína ukazovať výhľad na Malú Fatru a postupne sa ukazuje aj najvyšší vrchol Kysúc - Veľká Rača.

 IMG 20220328 111402 IMG 20220328 120845

Pokračujeme v ceste, míňame Horelickú Kykulu a dostávame sa na križovatku 'Pod Javorským'. Tu sa križuje turistická trasa s cyklotrasou, ktorá vedie z Čadečky cez Drahošanku až do Oščadnice. Výstupom na Javorské si môžeme všimnúť, že dosť značná časť lesa je vyrúbaná a ostali len pne, avšak na niektorých miestach už rastú nové malé stromčeky. Popri ceste stretávame nejeden poľovnícky posed - nový alebo aspoň zrekonštruovaný.

ddd

Po necelých dvoch hodinách chôdze prichádzame na vrchol Javorského. Okrem krásnych výhľadov, ktoré je možno vidieť pri dobrej viditeľnosti a počasí, na nás čakajú aj upravené ohniská na opekanie alebo grilovanie. Nachádza sa tu aj grilovací rošt, viacero lavičiek a útulňa, v ktorej sa dá skryť pred vetrom alebo dažďom.

Cesta na Javorské nie je len stúpaním do kopca. Je to skôr príjemná prechádzka krásnou prírodou. Určite sa oplatí vziať so sebou aj deti a spraviť si rodinný výlet s možnosťou opekačky.

IMG 20220328 123926 IMG 20220328 135002 IMG 20220328 135520

Z vrcholu sa dá pokračovať ďalej po červenej trase približne 2 hodiny do Skalitého alebo po žltej trase zísť do obce Oščadnica, čo bolo aj naším plánom. Skoro celú cestu dole do centra Oščadnice sme mali pred sebou ešte zasnežené stredisko Snowparadise Veľká Rača. Trasa prechádza cez osadu u Kubušov. Tam sa spája s cyklotrasou a končí v Oščadnici na námestí, kde je aj autobusová zastávka, čo určite ocení každý unavený turista.

trasa Javorské

Pin It