krizKríž je jedným z najstarších a najznámejších symbolov na svete. Na Kysuciach ich nájdete desiatky – nielen pred kostolmi a pri kaplnkách, ale aj pri cestách, ukryté v osadách, na kopcoch, na lúkach a najvyšších vrcholoch.

Kríž na Veľkej Rači (1 236 m n. m.) 

Najvyšší vrchol Kysúc nemôže chýbať vo vašej zbierke. Vrchol sa nachádza na slovensko-poľskom pohraničí (na poľskej strane je turistická chata) a výstup naň nie je náročný. Z Oščadnice - Dedovky trvá približne dve hodiny. Zážitok z výstupu umocní aj cesta späť, ak sa zveziete na bobovej dráhe alebo na lanovke. Na vrchole Dedovky sa nachádzajú v letnom období rôzne atrakcie pre všetky vekové kategórie (www.snowparadise.sk). Na vrchol Veľkej Rače sa dostanete aj od Penzióna Gájuz (www.sportcentrum.gajuz.sk). Na trase je vybudovaný náučný chodník s lavičkami a odpočívadlami. 

 

Tri Kríže na Stratenci a kríž na Veľkom Javorníku 

Krásna prechádza, či už v zime, alebo v lete je zo strediska cestovného ruchu Makov – Kasárne na hrebeň Javorníkov. Ak sa zo sedla Gežov vydáte doľava – po pár minútach uvidíte kríž na Veľkom Javorníku (1 071 m n. m.), ak doprava, o pol hodiny prídete na Stratenec (1 055 m n. m.). Na jeho vrchole sa nachádza malá rozhľadňa a pamätník vo forme betónových krížov. Prístup je možný na horskom bicykli, pešo aj na bežkách.

 

Stratenec

 

Velký Javorník  3

 

Stratenec2

 

 

Kríž na Vrchrieke vo Vysokej nad Kysucou
Miesto na hrebeni Javorníkov je spojené s drotárskou históriu. Svoj rodný dom tu má Štefan Hunčík, ktorý po svojom otcovi prevzal najväčšiu drotársku fabriku v Moskve. Prístup (pešo, bicyklom, autom) je po asfaltovej ceste cca 3,5 km od hlavnej cesty (aut. zastávka Furmanec), resp. po hrebeni Javorníkov. Kríž má podobu zvonice, resp. sa nachádza vo zvonici pri Hunčíkovej chalupe. Ak stretnete v obci aj pána starostu, rád Vám prezradí miesto s názvom „Jazierko", kde sa údajne prepadla celá svadba.

 zvonica u huncikovej chalupy

 

Biely Kríž (Klokočov)
Táto rekreačná oblasť na slovensko-českom pohraničí má kríž aj vo svojom názve. Nachádza sa tu kaplnka, ku ktorej sa koná púť na sv. Cyrila a Metoda. Okrem bieleho kríža na jej priečelí, pohľadajte v tejto oblasti aj iný. Prístup je z obce Klokočov-Konečná, Klokočov-Vrchpredmier i z českej strany.

 Biely Kriz

 

Kríž v Staškove 
V prvej časti nového, 16 km dlhého náučného chodníka v obci Staškov, ktorý vedie od obecného úradu, k rodnému domu Jozefa Kronera, až ku kaplnkám v Jelitove (9 km) a na Murínkovom vrchu (16 km), natrafíte na lúkach (medzi rodným domom a Staškov – Lazy) aj na kríž s lavičkami. Z tohto miesta môžete pozorovať východ slnka. Atmosféra miesta vás očarí. 

Staskov-kriz

Kríž(e) na Drahošanke

K najstaršiemu krížu na Drahošanke, ktorý ma viac ako 105 rokov sa dostanete miernym stúpaním do kopca nad hlavnou železničnou stanicou. Nachádza sa v nadmorskej výške 642 m n. m, 6 km od centra mesta Čadca, na konečnej zastávke autobusu Drahošanka. Kríž je skvostom, o ktorom ale málo kto vie. Nachádza sa na protiľahlom vŕšku osady Drahošanka a bol postavený v roku 1909. Postavili ho obyvatelia z vďaky za prežitie obdobia cholery, ktorej veľa obyvateľov osady podľahlo. Takmer identický kríž nájdete, ak budete stúpať na Drahošanku po panelovej ceste od Ševca. Je postavený na mieste, kde bol v minulosti cintorín, na ktorom mali pochovávať obete spomínanej cholery.
Počas cesty si určite všimnete, že krížov ako aj kaplniek sa tu nachádza oveľa viac (najznámejšie z nich sú kaplnka Snoska a kríž v časti u Kultána, Lurdská kaplnka s dreveným krížom a Zvonica v centre osady Drahošanka), vďaka čomu sa Drahošanský kopec nazýva aj ,,Svätý kopeček". Cestou si môžete vychutnať pohľad na prekrásnu scenériu vrcholov a hôr Kysúc, ako aj pohľad na Malú Fatru, mesto Čadca s priľahlými dolinami a malý ranč v časti u Lišky. Čistá a vždy zelená príroda, na ktorej sa pasú kravičky, vám aspoň nachvíľu dovolí myslieť si, že kráčate do raja (viac info: www.drahošanka.webnode.sk)

Drahosanka

Lurdská jaskyňa, Drahošanka (Čadca)

Živčáková

Živčáková je pútnické miesto spojené so zjavením Panny Márie. Pokým sa dostanete k novopostavenému chrámu a prameňom liečivej vody, prechádzkou vás budú sprevádzať (či už smerom z Korne, alebo z mesta Turzovka) zastavenia krížovej cesty.

Zivcakova 2

Pin It