Malé Šance v Čiernom

Dĺžka: 11,5 km 

Charakteristika: Východiskom tejto trasy je obec Čierne-Vyšný koniec, odkiaľ od železničnej zastávky začína značená trasa.

Po modrej turistickej značke stúpame na hrebeň Valov. Počas celej trasy si všímame zemité násypy - valy, na troch miestach je vidieť štvorcové reduty o veľkosti cca 25x25 m. Na konci hrebeňa prichádzame k Malým šancom s informačnou tabuľou. Na hraniciach pri riečke Čadečka sa dáme do Poľska viesť červenou turistickou značkou a po 10 min. chôdze odbočíme vľavo zelenou značkou do centra Jaworzynky (môžeme si pozrieť regionálne múzeum "Na Grapie").

Tu sa pustíme po žltej značke stúpaním po asfaltovej ceste až na hranicu s Českom. Na hranici odbočíme vľavo, značka nás vedie do obce Hrčava. Čas na prestávku na jedlo je vhodné spojiť s prehliadkou dreveného kostola Cyrila a Metoda. Z Hrčavy pokračujeme opäť po žltej značke, klesáme k potoku a následne mierne stúpame až na Trojmedzie. Ak máme niečo na opekanie, môžeme využiť ohniská a posedieť si v niektorom altánku. Prejdeme dreveným mostom na slovenskú stranu a odbočíme vpravo od slovenského monolitu, neznačeným (upraveným) chodníkom sa dostaneme na modrú značku a vrátime sa späť na východisko. Trasa je nenáročná, vhodná pre všetky vekové kategórie.

Prečítajte si krátky článok o lokalite Šance-Valy.

Hrcava 48

 

Malé Šance v Čiernom

(Foto: Róbert Gajdica)

trojmedzie

Pin It