Petránky  kópiaAj keď rozhľadne nepatria medzi prírodné zaujímavosti. Na ceste za nimi si prírodu určite užijete. Všetky ponúkajú v prípade pekného počasia úžasné výhľady na kysuckú prírodu a ďaleké pohoria.

Rozhľadňa na Kamenitom (834 m n. m) sa nachádza na hlavnom hrebeni Javorníkov priamo na turistickom chodníku medzi Dlhou nad Kysucou a Dlhým Poľom.  Pri dobrých podmienkach sú z nej nádherné výhľady na Beskydy, Malá Fatru, ale aj Tatry. 

 Rozhľadňa ma Marťakovom kopci (854 m n. m.) pribudla nad osadou Petránky v Zákopčí na jeseň 2011. Je dostupná z Čadce, Zákopčia a Nesluše.  Ako sa dostať na rozhľadňu s deťmi, si môžete prečítať tu. 

 

kamenite rozhladna

Rozhľadňa nad osadou Petránky Zákopčie

Na hlavnom hrebeni Javorníkov nájdete aj drevenú rozhľadňu na Luboch (medzi obcou Vysoká nad Kysucou a Veľkým Rovným, cca 200 m od turistického chodníka), ktorá bola postavená v roku 2012 a slúži ako protipožiarna veža. Je dostupná z Vysokej nad Kysucou a Veľkého Rovného. Vstup na ňu je zakázaný. Rozhľadňa je vplyvom počasia už zničená. 

Najvyššie položenou vyhliadkovou vežou Javorníkov je drevená rozhľadňa na vrchu Stratenec nad Makovom (1 055 m), ktorá bola postavená v roku 2008. Napriek tomu, že patrí do katastrálneho územia obce Papradno, mnohí ju považujú za kysuckú rozhľadňu kvôli príjemnému prístupu z rekreačnej oblasti Makov - Kasárne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozhľadňa Bobovec (723 m m. n.) nad Starou Bystricou bola otvorená v auguste 2011 na vrchu Bobovec. Aj jej autorom je Ing. Stanislav Mikovčák. Je zhotovená z tradičných materiálov - dreva a kameňa. V jej vnútri nájdete aj niekoľko umeleckých diel z rúk autora. 

Štvorposchodová rozhľadňa Tábor sa nachádza sa v Kysuckom Novom Meste. Jej výstavba bola ukončená na jeseň 2015. Sú z nej krásne výhľady na Steny, Poľanu, Ostré, Vreteň, Kysuckú Bránu, Malú Fatru a časť Západných Tatier. Je dostupná z Kysuckého Nového Mesta, Ochodnice a Nesluše. 

 Bobovec

 Tabor rozhladna 13

Z námestia obce Raková vás zavedie Cyklotrasa vzájomnosti až k rozhľadni Tetřev (CZ) pod Veľkým Polomom na slovensko - českom pohraničí.

Nemôžeme zabudnúť ani na vyhliadkovú plošinu na Veľkej Rači (1 236 m n. m.), z ktorej Vás pri priaznivom počasí potešia výhľady na Moravsko-sliezske Beskydy, Pilsko, Babiu horu, vrchy Malej Fatry (Veľký Rozsutec) či Roháče. Veľká Rača je na potulky priamo stvorená. 

Rozhľadňa 11

V Oščadnici boli v posledných rokoch vybudované dve nové rozhľadne. Jedna sa nachádza na vrchole Dedovky a cestu k nej poľahky zdoláte aj sedačkovou lanovkou. V rozhľadni sú umiestnené plastiky, ktorých autorom je Ing. Stanislav Mikovčák - staviteľ mnohých kysuckých rozhľadní. Vstup do rozhľadne je bezplatný a pre verejnosť je prístupná počas celého roka.

Rozhľadňu pod Kalinovým vrchom postavila obec Oščadnica v spolupráci s Organizáciou cestovného ruchu Kysuce v roku 2021. Najkratší výstup k nej je z centra obce, od Penziónu Gájuz po žltej turistickej značke, ktorá kopíruje náučný chodník na Sedlo Surovina. 

 rozhladna dedovka

 pod kalinovym vrchom

Jedna z najnovších rozhľadní stojí v osade u Jantov v Krásne nad Kysucou na vrchu Diel (560 m n. m.). Prístupová cesta je lemovaná Kalváriou - krížovou cestou. Viac informácií o tejto rozhľadni nájdete na tomto odkaze.  

rozhladna krasno u jantov 001

Aj obec Zborov nad Bystricou sa môže pýšiť rozhľadňou. Tá "zborovská" leží na Hladkom vrchu vo výške 761 m n. m. Plní  pozorovací a protipožiarny účel. Najkratší výstup, ktorý trvá približne hodinu a vedie po zelenej turistickej značke, je možný priamo z obce. Dlhšia trasa z Krásna nad Kysucou vás k rozhľadni dovedie pekným hrebeňovým chodníkom. 

Zborov rozhladna

rozhladna harvelka

Ďalšou protipožiarnou monitorovacou vežou je Harvelka v Novej Bystrici z roku 2019. Veža má krásnu siluetu, avšak je na ňu zákaz vstupu. 

 

 

Najvyššia rozhľadňa na Kysuciach bola sprístupnená koncom roku 2022 v Novej Bystrici - Vychylovke. Meria 25 metrov a je zhotovená z pozinkovanej ocele. 

Nová Bystrica 21

 

Špecifické miesto medzi rozhľadňami má vyhliadková veža Kostala Panny Márie Matky Cirkvi na Živčákovej so zvonom, krížom a pozlátenou korunou.

 

 

 

Všetci ste srdečne vítaní v "kraji osád a rozhľadní". Tešíme sa na vašu návštevu. 

 

Autor: Emília Maloušová

Fotografie: Emília Maloušová, Richard Kohler, www.snowparadise.sk,www.mojekysuce.sk

 

Fotogaléria:

Pin It