Klokocovske skalie 14Prírodná rezervácia Klokočovské skálie je charakteristická nielen výskytom chránených druhov rastlín a živočíchov, ale predovšetkým skalnou, pieskovcovou stenou, ktorá ukrýva geologickú raritu - kamenné gule. 

Stena je vysoká od dvoch do dvadsiatich metrov a dlhá približne 300 metrov. Po vypadnutých guliach v nej ostali miskovité odtlačky, ktoré pripomínajú ich nedávnu existenciu v skalnej stene. V samotnom území platí 5., najprísnejší stupeň ochrany, v ktorom sa uplatňuje bezzásahový režim.

Prírodnou rezerváciou Klokočovské skálie prechádza 850 m dlhý náučný chodník s prevýšením približne 200 m, ktorý bol slávnostne otvorený 31. októbra 2015. O zaujímavostiach tohto územia, zvieratách i charakteristickom rastlinstve Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ale predovšetkým o ojedinelom úkaze, ktorými kamenné gule bezpochyby sú, sa dozviete zo 4 informačných tabúľ. Jedna z nich je venovaná aj skalným guliam, ktoré nájdeme aj na iných miestach sveta, napr. v Mexiku, Novom Zélande či Austrálii. Tie však vznikli za iných geologických procesov a z iných materiálov ako naše "kysucké gule". 

Náučný chodník je svojim charakterom vhodný pre nenáročných turistov i rodinky s menšími deťmi. Oddýchnuť si môžete na dvoch krásnych drevených sedeniach na začiatku a v závere chodníka. 

Prístup: 

  • autobusom (z Čadce, Turzovky):

Zastávka: Klokočov, Hrubý Buk, Rieka (možnosť občerstvenia - pohostinstvo, obchod, pri ceste je umiestnená 4. informačná tabuľa)

Zastávka: Klokočov, Galus (350 m po miestnej komunikácii k 1. informačnej tabuli)

  • autom:  

Možnosť parkovania priamo na začiatku chodníka (350 m z hlavnej cesty, odbočka od aut. zastávky Klokočov - Galus).

  • pešo:

Klokočovským skálím prechádza modrá turistická značka č. 2670 (Čuboňov - Nesluša - celková dĺžka 30 km).

Tento projekt bol realizovaný s finančnou podporou nadácie Ekopolis z programu Zelené oázy 2015. Na obnove lokality sa podieľali: Organizácia cestovného ruchu Kysuce, Obec Klokočov, Občianske združenie Klokočovské skálie (p. Marušinec) a Sudopark (p. Jakuš). Ďakujeme. 

Odporúčame: 

Zvonička u Pantokov sa nazýva podľa osady, v ktorej stojí od roku 1937. V minulosti sa v nej zvonilo trikrát denne - ráno, na obed a večer, okrem toho v prípade búrky, alebo podľa priania vtedy, keď niekto z osady umrel. Terajší vzhľad dostala v roku 2012, kedy bola pokrytá šindľom a očistená od vápnového náteru. Kríž pribudol v roku 2013. Sv. omša sa pri zvoničke slúžieva vždy poslednú augustovú nedeľu. zvonica 2

Prístup: 

Zvoničku nájdete, ak sa na hlavnej ceste - pri autobusovej zastávke Rieka vydáte smerom od Olešnej vľavo (vpravo by ste šli na Klokočovské skálie). Od cesty je to necelý kilometer. Vedie tam aj modrá značka, tú však po pár metroch opustíte (modrá značka sa točí vpravo) a vy pokračujte stále po asfaltovej ceste až na "konečnú" (oranžový dom), ďalej doľava a doprava. Tam sa nad osadou, na lúke, vypína zvonička. 

zvonica 1

 

Propagačný materiál o náučnom chodníku nájdete tu

Záznam z relácie "Televíkend" o Klokočovskom skálí si môžete pozrieť tu.

Aktualizácia: 8. 5. 2022

Zdroj: dostupné propagačné materiály; autor, fotografie: Emília Maloušová

Fotogaléria:

Pin It