segwayAk vám niekto povie, že jazdil na „vesmírnom vozítku“, asi budete veľmi pochybovať o týchto slovách. Ale všetko je možné. Osobný transportér, elektronické vozítko, elektromobil, alebo SEGWAY – to všetko sú spoločné výrazy pre dopravný prostriedok 21. storočia.

Pri vývoji technológie pre dnešný Segway stála americká vládna agentúra NASA (Národný úrad pre letectvo vesmír). 

Za skutočného vynálezcu sa však považuje Američan Dean Kamen, ktorý so svojim tímom vyvinul tzv. dynamickú stabilizáciu, ktorá umožňuje kopírovať pohyb jazdcovho tela náklonom vpred a vzad. Od predstavenia bežnému užívateľovi v roku 2001, prešiel tento inovatívny technický vynález rôznymi vylepšeniami a od tohto leta si ho môžete vyskúšať aj v Oščadnici.

Ako Segway funguje? V prvom rade si je potrebné uvedomiť, že sa jedná o dopravný prostriedok, ktorý nenahrádza svojou podstatou automobil, ani motocykel, ale ani bicykel. Segway je vyvinutý tak, aby nahradil chôdzu, takže pri jazde na tomto zázraku stále uvažujete a správate sa ako chodec.
Segway má špeciálnu konštrukciu, ktorá vám umožní stáť a udržať sa na plošine, ktorá je zvieraná dvomi kolesami, bez toho, aby ste spadli, čo sa vymyká fyzikálnym zákonom. Jazdec na plošine neudržuje rovnováhu, len stojí. Zabezpečenie rovnováhy je „v rukách“ technológie zariadenia.

segway foto2

foto: http://www.bergfex.at/sommer/flachau/sportanbieter/sport-am-jet/

Ovládanie Segwaya je veľmi intuitívne a jazdcovi stačí len pár minút na zoznámenie sa s vozítkom. Ak chce ísť vpred, ťažisko tela mierne nakloní dopredu. Pri jazde dozadu sa mierne zakloní. Doprava a doľava sa stroj pohybuje po zatočení riadidiel týmto smerom. Brzda ani plyn nie je potrebná, všetko závisí len od reakcií jazdca a jeho ťažiska tela.
Segway je poháňaný dvoma batériami a na jeho nabíjanie stačí bežný sieťový kábel a obyčajná zástrčka.

Seqway sa používa v mestách, na golfových trávnikoch, ale veľký úspech má aj v rôznych zariadeniach cestovného ruchu, pretože je spestrením každej dovolenky. Na Kysuciach si je možné Segway X2 požičať v Penzióne Centrál v Oščadnici. Penzión disponuje vozítkami s nosnosťou do 118 kg, ktoré sú vhodné na zdolávanie kopcovitého terénu, trávnatých plôch i štrkových ciest. Samozrejmosťou je aj maximálna bezpečnosť pri použití deťmi. Takýmto netradičným spôsobom môžete objavovať prírodné zákutia Oščadnice a obohatiť váš pobyt alebo dovolenku ďalším skvelým zážitkom.

Jazda na Segway stojí v závislosti od dĺžky požičania (7 minút až celý deň) od 5 € do 130 €. V cene je zahrnutý prenájom, helma a úvodná inštruktáž.

Akciové letné pobytu TU

Bližšie informácie získate na: http://www.penzion-central.sk/segway

 

segway foto

foto: https://segwaynz.wordpress.com/2013/05/

 

Fotogaléria:

 

Pin It