osada u krali cadcaOsada U Králi je koncovou stanicou mestskej autobusovej dopravy do Čadečky. Zo všetkých strán je obklopená vrchmi, rozdelenými dolinou Čadečanky a jej ľavostranným prítokom, ktorý do nej ústí práve U Králi.

Vrchy patria do Kysuckých Beskýd, podcelku Javorský Beskyd, ktoré sa od osady dvíhajú sústavou horských chrbtov až po vrcholy Liesková (850 m) a Javorské (860 m). V osade (v pľaci) je dominantou kostol Božského srdca Ježišovho, postavený v roku 1988. Je to jeden z mála kostolov, ktoré boli postavené v období, keď vtedajšia vládna moc ich výstavbu všemožne obmedzovala. O jeho výstavbu sa zaslúžil vtedajší čadčiansky dekan Milan Kavor.

U Králi návštevník nájde niekoľko významných stromov – starých líp a krásne prírodné prostredie. Nad osadou sa vypína charakteristický kopec Javorské, ktoré oddeľuje chotár Čadce od Oščadnice a Skalitého. Pohostinstvo Múzeum je ideálne východiskové miesto pre cykloturistiku v tejto časti Čadce.

cadca osada krali

Vydať sa horským bicyklami možno do kopcov smerom na Drahošanku, do Bukova či cez Javorské do Oščadnice. V zime zas u Králi možno nastúpiť na bežkársky Kráľovský okruh, o ktorého úpravu sa svojpomocne starajú miestni.

autor: OCR Kysuce

Pin It