osada u lastovicov krasnoTrojica krásňanských usadlostí je považovaná za najzaujímavejšie osady mesta Krásno, ale aj okolia. osada u Lastovicov je v sprievodcovi Krásňanských osád označená ako „najromantickejšia osada“ a toto pomenovanie si právom zaslúži.

Jej zasadenie v prírode, krásne zrekonštruované pôvodné chalúpky ako aj veľmi príjemní obyvatelia (stáli aj ví- kendoví), túto osadu predurčuje na vizuálne zážitky i krásne fotografie. Za týmto účelom tu dokonca chodí veľa svadobných párov i fotografov.

Už cesta vedúca do osady turistom odkryje nádherné výhľady na Bystrickú dolinu. Súčasťou osady u Lastovicov je aj pekne udržiavaná kaplnka viditeľná už pri príjazde. Raz ročne sa tu koná sv. omša, čo je ideálnou možnosťou na stretnutie pôvodných obyvateľov tejto osady.

u lastovicov krasno osada

Osadou prechádza viacero turistických ciest. Jednak sú to značené trasy mesta Krásna nad Kysucou, ale aj turistická trasa končiaca na vrchole Veľkej Rače. Je vhodná pre peších turistov, ale aj zdatnejších cykloturistov. V tejto osade spolu s osadou poniže u Jarabicov žijú v posledných dvoch domoch stáli obyvatelia a zvyšok je využívaný na chalupárčenie. Čo je chvályhodné je že väčšina chalupárov buď priamo pochádza z tejto osady, alebo sú potomkami pôvodných obyvateľov. To, že majú k chalúpkam krásny vzťah, je vidieť na každej z nich, aj na celom upravenom okolí. Nad kaplnkou pri základnej škole vedie cesta až do osady u kuljovských, pomenovaná po pôvodných osadníkoch.

Nachádzajú sa tu prerobené víkendové chalupy, medzi ktorými sú aj pôvodné drevené domy a hospodárske budovy. V týchto horských osadách, podobne ako vo všetkých vysoko položených kysuckých osadách, bývali romantické letá, plné spevu, tanca, radostného šantenia na lúkach, ale zimy tu bývali často kruté. S množstvom napadaného snehu v týchto vysoko položených osadách si ich obyvatelia museli poradiť každý rok a na zimu sa riadne pripraviť. Ale taký už bol život v osadách, ťažký, ale krásny...

Autor: OCR Kysuce

Pin It