Zaujímavosti z regiónu

Kysucka kniznica 1

Kysucká knižnica v Čadci patrí k najvýznamnejším kultúrnym pamäťovým inštitúciám v celom regióne. Jej činnosť nadväzuje na niekdajšiu obecnú knižnicu v Čadci, ktorá bola zriadená rozhodnutím obecného zastupiteľstva 10. júna 1924.

kostol02

V osade za Dedovou sa nachádza Kaplnka Panny Márie (za Dedovou) z roku 1948, postavená miestnymi osadníkmi. Kaplnka stojí vo voľnej prírode, obklopená lúkou a lesom. Je to jedna z najnavštevovanejších kaplniek v obci Oščadnica. Nájdete ju v lokalite medzi Dedovkou a Vyšným koncom.

kamenny most krasno 005

Kamenný most Blažkov je najväčší celo-kamenný most na Slovensku postavený v roku 1835 talianskými staviteľmi.

sutaz kroj 5

Kysuca, Kysuca, studená vodička.. keď sa ťa napijem, keď sa ťa napijem, bolí ma hlavička, bolí ma hlavička. 

kostol zakopcie 002

Kostol postavený v barokovo-klasicistickom slohu z roku 1971 je dominantou obce. Na stene nad hlavným oltárom je zavesený obraz sv. Jána Krstiteľa, ktorý je aj patrónom kostola.

kaplnka u rulcov zakopcie 2

Ako sa píše vo farskej kronike už v roku 1947 bol daný podnet na výstavbu kaplnky u Rulcov. Počas štyroch rokov nadobúdala svoju podobu, až sa všetko zavŕšilo posviackou k úcte Božského Srdca.

kaplnka u holesov zakopcie 001

V osade U Holešov sa nachádza Kaplnka Božského Spasiteľa z roku 1925, postavená miestnymi osadníkmi. Kaplnka stojí prakticky vo voľnej prírode, v miernom svahu pod lesom.

kaplnka u cabukov zakopcie v

Kaplnku nájdete v osade U Cabukov v obci Zákopčie v horách nad Rulcovskou dolinou. Jej autorom je Stanislav Maléř, ktorého práca s drevom živí. Zaumienil si postaviť úplne novú kaplnku, výzva preto bola obrovská.

centrum obce zakopcie 001

Obec Zákopčie sa nachádza v severovýchodnej časti Javorníkov, v pohorí, ktoré svojím povrchom vtlačilo obci neopakovateľný ráz. Kataster obce sa rozprestiera na ploche 2 963 ha.

vojnove bunkre zakopcie 002

V lesnom poraste, na pasienkoch i lúkach , ale aj priamo v záhradách občanov sa zachovali viac ako dve desiatky bunkrov, stovky metrov spojovacích zákopov, zvyšky pozorovacích a veliteľských stanovíšť.

zvonica makov u gregusi 002

Jednou z dominánt v Obci Makov máme zvonicu u Greguší, ktorá ako jediná prežila vypálenie osady nacistickými vojakmi dňa 13.12.1944. Pôvodná drevená zvonica, nachádzajúca sa v osade Greguše, bola vybudovaná už v roku 1850. Tá bola do dnešnej podoby nahradená novšou až v roku 1997, kedy ju na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie posvätil vtedajší vdp. farár Pavol Mitaš.

goralske slavnosti 1

Goralské slávnosti majú osobitný raz. Je to tradícia svätojánskej noci, ktorej symbolom bola zapálená vatra v podvečer sviatku sv. Jana Krstiteľa, ktorý je patrónom farnosti a kostola od jej založenia. Tento starodávny zvyk sa stal zárodkom slávnosti goralskej kultúry. Znaky goralskej kultúry na Kysuciach sú odrazom slovensko-poľských vzťahov a samotnej blízkosti týchto dvoch krajín.

skalite kudlov kaplnka 4

V časti obce Kudlov sa nachádza murovaná kaplnka Povýšenia sv. kríža, ktorá je postavená na mieste staršej drevenej kaplnky postavenej v roku 1911, a to z iniciatívy Juraja Krčmárika.

kostol skalite 3

Dominantou obce Skalité je už viac ako dvesto rokov Farský kostol sv. Jána Krstiteľa. V poradí je už tretím kostolom v obci, ktorý ako jediný stojí dodnes. Tento kostol je postavený v štýle neskorého baroka.

mur historie 004

Unikátny projekt zameraný na záchranu historického dedičstva a architektúry Kysúc, patrí k najnavštevovanejším miestam obce Korňa. Obec Korňa v spolupráci s Organizáciou cestovného ruchu Kysuce sa spojili s cieľom záchrany historického dedičstva a architektúry Kysúc a vytvorením atraktívnych miest pre návštevníkov Kysúc.

kostol sv ondreja 1

Svojou dĺžkou je najväčším kostolom na Kysuciach. Skvostom je drevená plastika, socha Gotickej Madony s dieťaťom z konca 15. storočia. Je jednou z najvzácnejších pamiatok Kysúc z obdobia gotiky.

cyklotrasa krasno 001

Krásno nad Kysucou je križovatkou cyklotrás. Nájdete tu sochu „Kolesá radosti“, ktorá abstraktne stvárňuje pyšnú cyklistku so zlatými vlasmi, či Bunkre z II. svetovej vojny typu Tobruk (ringstand 58c). Po 75-tich rokoch sa dočkal opäť svojej výzbroje – guľometu a  prispel k autenticite zrekonštruovaného úkrytu.

kamenny most krasno 005

Je najstarší železobetónový most v strednej Európe postavený v roku 1891 firmou Wayss. Na moste je osadená socha Jána Nepomúckeho.

kalvaria krasno 002

Tvorí ju 14 zastavení s unikátnymi kovovými plastikami od sochára a architekta Stanislava Mikovčáka.

osady krasno 005

Milovníkom prírody ponúkame dedičstvo našich otcov v podobe historických osád, ktoré disponujú čarokrásnou prírodou a ľudovou architektúrou. Záujem o krásňanské osady je nielen pastvou pre oči, ale aj pohladením pre dušu.

krasno vlastivedne muzeum 002

Ponúka svojim návštevníkom zaujímavé výstavy, hlavnou atrakciou je replika mamutej samice v životnej veľkosti.

osady vysoka nad kysucou 007

Prvá písomná zmienka o Vysokej pochádza z roku 1615, keď sa uvádza vo svedeckej výpovedi ohľadom zbojníctva pod starším názvom Lupežov. Osídľovanie územia prebiehalo formou kopaničiarskej kultúry.

rozpravkova lavicka vysoka nad kysucou 002

Mnohí hovoria, že na rozprávku si treba nájsť čas. Ale, čo ak nie? Čo by sa stalo ak by ste rozprávku stretli len tak náhodne, napríklad keď sa posadíte na lavičku a tá by vám zrazu začala rozprávať rozprávku.

thumb slnecne hodiny ikona

Prvé analematické slnečné hodiny na Kysuciach vyrástli v roku 2018 v obci Vysoká nad Kysucou. Pýšia sa na malom námestí pred obecným úradom a obkolesujú ich "vesmírne" sochy zo sochárskeho sympózia "Od drotára k astronautovi". 

thumb Murinkov vrch ikona

Kaplnka Panny Márie Ustavičnej pomoci, nazývaná aj "Olešňanský Klin", či "Kaplnka na Muřínkovom vrchu" bola postavená v roku 1932 na podnet manželov JUDr. Vladimíra a Jasefky Nárožných.

ikona

"Svetom, moje, svetom". Takýmito slovami bol vítaný mužský potomok pri príchode na svet. Babica ho zabalila do perinky, položila na lopatu a trikrát vystrčila cez otvorené okno von.

Kysucke muzeum

Kysucké múzeum v Čadci patrí medzi najmladšie múzeá na Slovensku. Vo svojej správe má päť expozícií, ktoré ponúkajú široké portfólio kultúrnych a historických aspektov súvisiacich s regiónom Kysuce. 

Hotel Tatra Inn

Mnohí z nás kráčame mestom Čadca takmer každý deň a sú nám známe budovy, ktoré míňame. Vedeli ste však, že desať z nich je zapísaných v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok Slovenska?

Kastiel_Radola

Kaštieľ Radoľa sa nachádza v blízkosti Kysuckého Nového Mesta. Táto obec je považovaná za jednu z najstarších obcí na našom území. Prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia, kedy na území Slovenska vyberali pápežskí legáti cirkevné desiatky.

sindliar

Remeslá tvorili v minulosti veľmi dôležitý zdroj obživy Kysučanov. Dedili sa z pokolenia na pokolenie. Jednotlivé výrobky sa od seba určitým spôsobom odlišovali a nebolo ťažké rozpoznať prácu jednotlivých majstrov.

stare domy

Bez preháňania môžeme povedať, že drevo tvorilo v minulosti väčšinu predmetov bežnej domácej potreby. Asi ťažko si predstaviť materiálovú kultúru, alebo život našich predkov vôbec.

sibanie

Veľká noc nemá v kalendári pevne stanovený dátum. Je viazaná na obdobie jarnej rovnodennosti. Východiskovým dňom je nedeľa, ktorá sa stanovuje ako prvá nedeľa po prvom splne Mesiaca, ktorý príde po astronomickom dni jarnej rovnodennosti (okolo 20. marca).

stromy

Už ako malé deti nás starí rodičia strašili príbehmi o rôznych bytostiach, ktoré unášali zlých ľudí. Samozrejme, ako deti sme tomu verili, báli sme sa vystrčiť nos spod periny. Dnes už len človek spomína a smeje sa týmito príbehmi. Ale v minulosti na strašidlá Kysučania verili.

fasiangy

Obdobie hojnosti a veselosti trvajúce od Troch kráľov až do Popolcovej stredy sa nazýva fašiangami. Obdobie fašiangov sa na Kysuciach spájalo s konaním početných svadieb a príležitostnými zábavami.

titulna fin

Umelci vyjadrujú vo svojich dielach kreatívnosť ich vlastnej Duše...Tento dar im prepožičal Boh, aby vdýchli život obyčajným veciam ako sú farby a plátno. Jedným z takýchto jedinečných miest v Žilinskom kraji je aj Kamila g. Art Gallery & studio vo Vysokej nad Kysucou.

thumb Jelitov 2

Drevená kaplnka v Staškove - Jelitove bola postavená už v roku 1888. V roku 1937 ju nahradila murovaná kaplnka, ktorá slúži veriacim dodnes.

cernan

Každý z nás sníval o tom, aké by to bolo byť niekým. Objavovať neznáme, zažiť niečo, čo nikto nezažije. Nemať hranice a posúvať sa ďalej. Možno inšpirovať ľudí, možno zobrať kúsok Slovenska na mesiac.

Kysucká_hvezdaren

Odjakživa sa ľudia zaujímali o Zem, kde sú jej hranice, čo je za nimi. Existuje vôbec niečo ďalej? Keď prekonali jej hranice prišli nové otázky. O tom, čo všetko sa nachádza v kozmickom priestore, ako vznikol.

orlojI

Najväčšia drevená socha na Slovensku sa nachádza v Starej Bystrici. Má podobu sediacej Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska. Na jeho realizácii sa podieľalo viacero architektov, rezbárov, technikov, stavbárov, kamenárov zo Slovenska a Českej republiky.

kastiel01

Lokalitu, kde dnes stojí kaštieľ, kúpil začiatkom 20. storočia pruský junker gróf Ballestrem od pôvodného majiteľa Arnolfa Poppera.

Vychylovka

Pamiatky ľudovej architektúry, neopísateľná flóra a fauna, i tak hľadané ticho, to ponúka Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke.

jasik

Pamätná izba Rudolfa Jašíka sa nachádza v Kultúrnom dome v Turzovke, kde je umiestnený aj spisovateľov reliéf. Pamätná izba približuje život turzovského rodáka, významného spisovateľa, ktorý sa narodil 2. decembra 1919 a zomrel 30. júna 1960 v Bratislave.

pamätník obetiam na semetesi 1

V piatok ráno, 20. apríla 1945, prechádzala osadou Semeteš, v chotári Vysokej nad Kysucou, hliadka asi 80 vlasovcov z Veľkého Rovného do Turzovky. Pri jej prechode explodovala nastražená mína a dvoch členov hliadky zabila.

kolaž gregušev

Osada Greguše sa nachádza 5 kilometrov nad obcou Makov vo výške 960 m n. m. V osade sa nachádza unikátna drevená zvonica, ktorá ako jediná ostala neporušená, keď Greguše v roku 1944 vypálili Nemci, pretože v osade boli ukryté partizánske jednotky, ktorým domáci pomáhali.

valy1

Šance - Valy tvorili celý systém obranných objektov spojených valmi s priekopami, ktoré mali slúžiť pri obrane Jablunkovského priesmyku proti tureckému nebezpečenstvu. V 17. storočí boli využívané na obranu Sliezska proti vpádom uhorských povstaleckých vojsk počas protihabsburských povstaní.

Palárik

Na mieste kde kedysi v centre obce Raková stál pôvodný rodný dom Jána Palárika sa už vyníma len jeho busta s tabuľou.

vrchrieka 4

Dom a hospodárska usadlosť Š. Hunčíka sú ojedinelým príkladom skĺbenia poznatkov a vedomostí z vandroviek s miestnou ľudovou tradíciou.

Kostol

Najvýznamnejšou sakrálnou stavbou v Turzovke, zapísanou v zozname národných kultúrnych pamiatok, je farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, postavený v rokoch 1757 – 1759 v neskorobarokovom štýle.

1. Čadca - Kostol sv. Bartolomeja - kópia

Najstarším dodnes zachovaným kostolom na horných Kysuciach je barokový kostol sv. Bartolomeja v centre Čadce, ktorý bol postavený v roku 1734 na mieste staršieho dreveného kostola. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou.

Skalité

Plány na výstavbu Kalvárie v Skalitom zhotovil murársky majster Jozef Fürst z Čadce v júni 1940. Stavba Kalvárie a úprava terénu v okolí kostola boli dokončené v auguste 1941.

kostol02

Kalváriu v Oščadnici postavili oščadnickí veriaci z vďačnosti za to, že za II. svetovej vojny, kedy sa počas jedného mesiaca roku 1945 urputne bojovalo na Veľkej Rači, nikto z obyvateľov nepadol a obec vyviazla bez pohromy.

pamatna izba004 1

Pamätná izba sa nachádza v knižnici v obci Čierne a je sprístupnená širokej verejnosti. Izba bola slávnostne otvorená v roku 2003 a nachádzajú sa v nej rôzne predmety, ktoré Vám priblížia minulosť našich predkov.

Pamätník M.R. Štefánika3

Pamätník stojí v centre mesta a bol postavený v roku 1896 na oslavu tisícročného jubilea príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny.

partizán - Makov

Pamätník z roku 1975 sa nachádza v Makove v časti U Tabuli priamo na hranici s Českou republikou. Autorom 4,7 metrov vysokej sochy z bronzu a kameňa je ak. sochár profesor Josef Malejovský.

4. Pamätník zasadnutia SNR v Čadci

Pamätník označuje miesto bývalej fary, v ktorej začiatkom decembra 1848 sídlili predstavitelia SNR (Ľ. Štúr, J. M. Hurban a vojenskí velitelia povstania) počas tzv. zimného ťaženia slovenských dobrovoľníkov bojujúcich za slobodu slovenského národa.

kroner

Rodný dom významného slovenského herca a držiteľa Oscara, Jozefa Kronera, sa nachádza v blízkosti železničnej stanice v Staškove.

Skalité - pamatnik

Prvá svetová vojna si vyžiadala spomedzi obyvateľov Skalitého až 52 obetí. Ich zoznam je na pamätníku, ktorý postavila obec zo zbierky občanov.

zivcakova

V júni v roku 1958 sa na vrchu Živčáková mala lesnému robotníkovi Matúšovi Lašutovi zjaviť Panna Mária.

Do kršle

Objekty ľudovej architektúry s rôznou kultúrno-historickou hodnotou, ktoré sú výsledkom postupného osídľovania podhorských oblastí Kysúc od 16. storočia môžete nájsť na území Klokočova – osady Do Kršle.

zidovsky cintorin 16

Židovská komunita prenikla na Kysuce v hojnejšom počte až v druhej polovici 18. storočia, hoci sporadicky sa jej príslušníci uvádzajú už aj v staršom období.