1. Čadca - Kostol sv. Bartolomeja - kópiaNajstarším dodnes zachovaným kostolom na horných Kysuciach je barokový kostol sv. Bartolomeja v centre Čadce, ktorý bol postavený v roku 1734 na mieste staršieho dreveného kostola. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou.

Je to jednoloďová stavba so segmentovým uzáverom svätyne a predstavanou vežou. Krytý je valenou klenbou s lunetami zbiehajúcimi do pilierov. Kaplnky, ktoré boli pristavené v druhej polovici 18. storočia, sa nachádzajú po stranách veže.

Základná konštrukcia hlavného oltára pochádza z roku výstavby kostola, v roku 1899 bol oltár renovovaný.

Oltárny obraz sv. Bartolomeja je dielom tešínskeho majstra a pochádza z druhej polovice 19. storočia. Z obdobia stavby kostola pochádza aj baroková kazateľnica s rečnišťom zdobeným reliéfnymi scénami a plastickou ornamentikou. Na baldachýne kazateľnice sú umiestnené plastiky štyroch evanjelistov a na vrchole plastika Krista.

Kontakt:

Rímsko-katolícky farský úrad Čadca – mesto, A. Hlinku 47, 022 01 Čadca +421 (0)41/433 1815, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., http://www.cadcafarnost.szm.com/

Fotogaléria:

Pin It