SkalitéPlány na výstavbu Kalvárie v Skalitom zhotovil murársky majster Jozef Fürst z Čadce v júni 1940. Stavba Kalvárie a úprava terénu v okolí kostola boli dokončené v auguste 1941.

Kalvária Sedembolestnej Panny Márie v Skalitom sa nachádza v areáli kostola sv. Jána Krstiteľa v samotnom centre obce. Bola vybudovaná a posvätená v roku 1941. Plány na jej výstavbu zhotovil murársky majster Jozef Fürst z Čadce, a to v júni 1940. Na jej vybudovaní sa podieľali: Peter Černo – miestny administrátor farnosti, vládny komisár (starosta obce), Jozef Časnocha-Mikš – predseda výboru, Koloman Horniš z Kysuckého Nového Mesta – poslanec slovenského snemu a čestný predseda výboru. Kalvária Sedembolestnej Panny Márie má sedem reliéfnych obrazov s rozmermi 125 x 195 cm, zachytávajúcich sedem bolestí Panny Márie. Kalvária zároveň reprezentuje významnú udalosť, keďže 3 roky pred jej posviackou bola obec Skalité rozdelená a okupovaná poľskou armádou. Na znak oslobodenia sa skalitskí rodáci rozhodli dobrovoľne a svojpomocne postaviť kalváriu, ktorá by zobrazovala 7 najväčších bolestí Panny Márie. Rozpočet na stavbu bol 244 000 Ks, pričom zomknutí Skaliťania vyzbierali 70 000 Ks. Duchovný správca farnosti Peter Černo objednal 7 obrazov z agátového dreva od talianskeho majstra sochára Ferdinanda Prinotha z Ortisei a za prítomnosti významných hostí a takmer 10 000 ľudí sa kalvária slávnostne posvätila. Dodnes nám symbolicky pripomína trápenia našich predkov v časoch rozdelenia obce.

Kontakt:

Farský úrad Skalité, +421(0)4376136, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.skalite.sk/farsky-urad/aktuality

Prístup:

Kalvária je situovaná v areáli kostola v centre obce Skalité.

Fotogaléria:

Pin It