Pamätník M.R. Štefánika3Pamätník stojí v centre mesta a bol postavený v roku 1896 na oslavu tisícročného jubilea príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny.

Bol na ňom posvätný vták turul, ktorý predstavoval symbol starých Maďarov. V novembri 1918 pamätník vyvrátili zo základov a po rekonštrukcii a úprave v roku 1924 slúžil ako Pamätník M. R. Štefánika.

Kamenná busta generála skončila v päťdesiatych rokoch 20. storočia v obecnej studni na dlhých štyridsať rokov a počas nich s výnimkou roku 1968, sa na pamätníku striedali symboly komunistickej moci. V roku 1990 bola pôvodná busta generála reštaurovaná a uložená v zasadacej sieni MsÚ, na pomníku je v súčasnosti jej bronzová replika.

Kontakt:

Mestský úrad Turzovka Jašíková 178, 023 54 Turzovka , tel.: +421 (0)414209311 Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.turzovka.sk

Prístup:

Pamätník sa nachádza v centre mesta Turzovka v malom parčíku. V areáli kostola v Turzovke je umiestnený Pomník padlým v 1. svetovej vojne postavený v dvadsiatych rokoch minulého storočia, doplnený tabuľou padlým v 2. svetovej vojne.

V Turzovke – v parku v centre mesta, sa nachádza aj polychrómovaný prícestný stĺp Svätého Jána Nepomuckého, rustikálna práca neznámeho autora zo začiatku 19. storočia, národná kultúrna pamiatka.

Fotogaléria:

Pin It