pamätník obetiam na semetesi 1V piatok ráno, 20. apríla 1945, prechádzala osadou Semeteš, v chotári Vysokej nad Kysucou, hliadka asi 80 vlasovcov z Veľkého Rovného do Turzovky. Pri jej prechode explodovala nastražená mína a dvoch členov hliadky zabila.

Nacisti obkľúčili časť osady, vtrhli do miestnych chalúp, vyháňali ľudí a začali osadu drancovať. Chalupy zapálili, osemnásť mužov z osady na ceste šachovito rozostavili a začali do nich strieľať.

Sedemnásť z nich padlo, jediný Štefan Cipár tragédiu akoby zázrakom prežil. Okrem týchto nacisti zastrelili ďalších troch. Zastupiteľstvo MNV vo Vysokej 15. júla 1945 rozhodlo o výstavbe dôstojného pomníka obetiam hromadného vraždenia. Posviacka kríža a odhalenie pomníka s menoslovom 21 obetí na Semeteši sa konalo v deň výročia SNP 28. augusta 1945.

Kontakt:

Obecný úrad Vysoká nad Kysucou, Ústredie 215, 023 55 Vysoká nad Kysucou, +421 (0)41 436 11 01, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.vysokanadkysucou.sk

Prístup:

Pamätník sa nachádza cca 14 km od Turzovky smerom do Veľkého Rovného, pod osadou Semeteš.

Fotogaléria:

Pin It