partizán - MakovPamätník z roku 1975 sa nachádza v Makove v časti U Tabuli priamo na hranici s Českou republikou. Autorom 4,7 metrov vysokej sochy z bronzu a kameňa je ak. sochár profesor Josef Malejovský.

Pamätník bol postavený s pomocou brigádnikov v akcii „Z" a odhalený k 30. výročiu oslobodenia republiky. Finančné prostriedky na jeho stavbu združilo niekoľko obcí Vsetínska.

Pamätník je spomienkou na prechod 1. ČS. partizánskej brigády Jana Žižku spolu s partizánskou skupinou zo Slovenska a parašutistickou skupinou zo Sovietskeho zväzu zo Slovenska na Moravu. V týchto miestach sa 25.09.1944 uskutočnilo najväčšie ozbrojené stretnutie s fašistickými okupantmi na území Čiech a Moravy. Počas bojov pobila brigáda viac ako 400 fašistov a zničila veľké množstvo zbraní a paliva. Medzi 200 zabitými partizánmi I. ČS. partizánskej brigády Jana Žižku bol aj jej prvý veliteľ Slovák por. Ján Ušiak. Každoročne sa pri pamätníku koná pietna spomienka pri príležitosti výročia SNP.

Kontakt:
Obecný úrad Makov, Makov č. 60, 023 56 Makov, tel.: +421(0)41/4364220, +421(0)41/4364482, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.makov.sk

Prístup:
Pamätník sa nachádza na Makove, časť Valašský Šenk, pri odbočke na Veľké Karlovice (ČR).

Fotogaléria:

Pin It