Do kršleObjekty ľudovej architektúry s rôznou kultúrno-historickou hodnotou, ktoré sú výsledkom postupného osídľovania podhorských oblastí Kysúc od 16. storočia môžete nájsť na území Klokočova – osady Do Kršle.

Toto obdobie je charakteristické valašskou kolonizáciou. Obytné zrubové domy predstavujú typ pôvodnej ľudovej architektúry regiónu Kysúc. Táto osada bola od roku 1995 vyhlásená za územie pamiatkovej zóny, avšak toto označenie jej v januári 2014 bolo odobrané.

Domy sú trojpriestorové alebo dvojpriestorové s izbou, pitvorom alebo bočnou komorou, majú nízku podmurovku, sedlovú strechu (pôvodne šindľová, dnes už pokrytá plechom) a výrazne zdobený drevený doskový štít.Typickým prvkom domov je podlomenica (ostrešie) s dreveným gánkom. Najstarší objekt pochádzal z konca 19. storočia, najmladší dom bol postavený v roku 1948. V osade sa nachádzalo šesť pôvodných domov, tri hospodárske budovy a dve pivnice. V súčasnosti sú obývané len tri domy, ktoré sa využívajú na rekreáciu.

Kontakt:

Obec Klokočov,023 22 Klokočov 962, +421 (0)41 4358110, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.klokocov.sk

Prístup:

Osada Do Kršle sa nachádza v Klokočove, v svahu v blízkosti kostola - pri osade U Ježíkov.

Fotogaléria:

 

Pin It