vrchrieka 4Dom a hospodárska usadlosť Š. Hunčíka sú ojedinelým príkladom skĺbenia poznatkov a vedomostí z vandroviek s miestnou ľudovou tradíciou.

Členovia rodiny Hunčíkovcov nazývajú tento dom „Stará izba." Pomenovanie je odvodené od toho, že v minulosti dom tvorila jedna izba. Dom „Stará izba" postavil Š. Hunčík v roku 1872, v čase kedy už absolvoval vandrovku po celej monarchii. V roku 1868 dokonca založil drotársku dielňu v Moskve, kde rodina striedavo žila.

Po Veľkej októbrovej revolúcii bola dielňa poštátnená boľševickou vládou. „Stará izba" je samostatne stojaci dom, situovaný v južne orientovanom svahu. Steny sú vyhotovené zrubovou technikou z kmeňov ihličnatých stromov, opracovaných z oboch strán. Špáry sú vyplnené machom a vymazané hlinou. V súčasnosti je dom oplášťovaný ohobľovanými latami. Strecha je sedlová, štíty sú lomené malou valbou, ktorá siaha do štvrtiny štítu. Hlavný vchod je nadokrytý vysunutou sedlovou strieškou. Strecha bola pôvodne pokrytá šindľom, v súčasnosti je pokrytá plechom. V štíte je v malom výklenku plastika Ukrižovaného. Z hľadiska pôdorysu vychádzal dom z trojpriestorového delenia: pitvor, izba, komora. Najväčšia izba domu bola ešte v medzivojnovom období využívaná ako obchod a hostinec. Hospodárska časť usadlosti bola v prevažnej miere vymurovaná z kameňa v tvare písmena L, kde bola zriadená „kravská kuchyňa" (príprava krmiva pre dobytok). Severnú časť tvorila dielňa „varštak," ktorá bola spolu so senníkom zhotovená z dreva. Spoločne tieto budovy vytvárali uzatvorený dvor, čo bolo na Kysuciach pomerne zriedkavé.

Kontakt:

Obecný úrad Vysoká nad Kysucou, Ústredie 215, 023 55 Vysoká nad Kysucou, +421 (0)41 436 11 01, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript., www.vysokanadkysucou.sk

Prístup:

Osada Vrchrieka je prístupná horskou cestou z obce Vysoká nad Kysucou od Arnolda alebo horským chodníkom z osady Semeteš.

Pin It