Kastiel_RadolaKaštieľ Radoľa sa nachádza v blízkosti Kysuckého Nového Mesta. Táto obec je považovaná za jednu z najstarších obcí na našom území. Prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia, kedy na území Slovenska vyberali pápežskí legáti cirkevné desiatky.

Táto oblasť nie je výnimočná iba tým, že sa v nej nachádza jedna z najstarších obcí na Kysuciach, ale aj vďaka tomu, že priľahlý kaštieľ sa radí medzi najstaršie kultúrne pamiatky regiónu. Na základe umelecko - historického výskumu sa uvádza, že vznik najstaršej časti kaštieľa sa datuje do tretej štvrtiny 16. storočia.

V tomto storočí mal kaštieľ podobu štvorcovej dvojpodlažnej stavby s jedným obytným priestorom na každom podlaží. Táto podoba bola zachovaná do druhej polovice 17. storočia, kedy sa objekt prestaval. Pribudli stodoly, pánske stajne, rybníky, ovocná záhrada, kamenný pivovar, chmeľnice, mlyn a píla. Prináležal do budatínskeho panstva, ktoré spravovali Suňogovci, ktorým patril až do roku 1798. V tom roku vymrel rod po meči a vlastníctvo sa prenieslo na rod Csákyovcov. Tí však v kaštieli nesídlili, využívali hrad a kaštiele v Budatíne. Posledný majiteľ budatínskeho panstva po prvej svetovej vojne predal pozemky aj budovy obyvateľom Radole. Až do 70. rokov 20. storočia slúžil kaštieľ na obytné účely. Neskôr prešiel pod správu Kysuckého múzea v Čadci a prebehla jeho rekonštrukcia.

Od roku 1983 je sprístupnená stála expozícia, v roku 2002 čiastočne reinštalovaná - expozícia Najstaršie dejiny Kysúc od mladšieho paleolitu po stredovek. Dokumentuje prvé stopy ľudskej činnosti a najstaršie osídlenie kysuckej oblasti. Nájdete tu množstvo zaujímavých exponátov – stolička z mamuta (zub), rozličné úlomky pracovných nástrojov, keramiku či nálezy zo sídliska ľudu púchovskej kultúry. Prekvapením pre návštevníkov je replika mamutieho mláďaťa.

Druhou expozíciou je Meštianske bývanie na Kysuciach, ktorého cieľom je prezentácia dejín Kysuckého Nového Mesta a Čadce. Nachádza sa tu obývacia spálňa, spálňa a jedáleň z konca 19. storočia. Veľká časť nábytku pochádza z dielne majstra Mládeneka z Čadce.

Ďalšou expozíciou je Odkaz Cyrilometodskej tradície zachytávajúca prelomové okamihy meniace dejiny nášho národa a vývoja kresťanstva na našom území. Poslednou stálou expozíciou je Svet alchymistu, ktorá prezentuje spôsob života a práce alchymistu v jeho laboratóriu.

Neďaleko kaštieľa sa nachádza archeologická lokalita Koscelisko, na ktorej sa pri archeologickom výskume našla najstaršia sakrálna stavba na Kysuciach a zároveň jedinečná kostná plastika – madona (jej kópiu môžete vidieť v kaštieli). Pri stavbe kaštieľa boli použité aj kamene z kostola na Koscelisku v Radoli, ktorého ruiny bolo vidieť ešte v polovici 20. storočia.

Otváracie hodiny:

Pondelok – piatok: 8.00 – 16.00 hod.
Sobota: zatvorené
Nedeľa: 10.00 – 16.00 hod.
Posledný vstup na prehliadku o 15.30 hod.

Kontakt:
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Telefón: 00421/(0)41/421 25 05
Web: www.kysuckemuzeum.sk

Fotogaléria: 

(Foto: Róbert Gajdica)

Pin It