thumb Murinkov vrch ikonaKaplnka Panny Márie Ustavičnej pomoci, nazývaná aj "Olešňanský Klin", či "Kaplnka na Muřínkovom vrchu" bola postavená v roku 1932 na podnet manželov JUDr. Vladimíra a Jasefky Nárožných.

V posledných rokoch prešla výraznou rekonštrukciou a skrášlením a je zaujímavým spestrením na hrebeňovej turistickej trase z Veľkého Polomu na Biely Kríž.

Na pôvodnom mieste stávala malá drevená kaplnka, ktorú postavila rodina Klusová z Klina. Manželia Nárožní z Olomouca sa k nej chodievali takmer denne modliť počas svojho pobytu v útulni na Veľkom Polome v rokoch 1930-1932 za to, aby ich láska bola spečatená potomkom. Pri modlitbách pocítili vniknutie, aby na tomto mieste postavili novú kaplnku. Tak sa i stalo. Po jej zhotovení bol na hlavnom oltári umiestnený obraz "Matky Božej Ustavičnej Pomoci", ktorý doviezli z Ríma. Kaplnka bola posvätená v roku 1933; konanie omší koncom júna povolil Biskupský úrad v Nitre v roku 1947. Posledné omše s účasťou kňaza a verejnosti boli pri kaplnke na začiatku 50. rokov. Táto tradícia sa opäť oživila až po 40 rokoch (1990). V súčasnosti sa tu koná púť a stretnutie rodákov z osady Klin na sviatok sv. Petra a Pavla (29. júna). 

V roku 2018 prešla kaplnka výraznou rekonštrukciou, na ktorej sa podieľali viacerí darcovia. Upravenú studničku zdobí kovová plastika "Kľúč ku šťastiu" od architekta mnohých kysuckých rozhľadní, Ing. Stanislava Mikovčáka. 

Prístup: Kaplnka je postavená na lúke nad osadou Klin v obci Olešná, na hranici Slovenska a Moravy. Prístup je možný aj automobilom (od hlavnej cesty cca 8 km), na bicykli (trasa je z časti súbežná s Kysuckou cyklomagistrálou  - cyklosmerovník Olešná Maslovenka). Pešia turistika - hraničným hrebeňom po červenej turistickej značke - 12 km z Bieleho Kríža a 1 km z Veľkého Polomu. 

Po žltej turistickej značke z Horní Lomné (CZ): 3,5 km. 

Okolie: Pri kaplnke sa nachádza upravená studnička s pitnou vodou, ohnisko, lavičky na sedenie, smerovník, informačná tabuľa, vrcholová kniha, WC. 

Odporúčanie a poznámky: Kaplnka sa nachádza cca 200 m od veľkého parkoviska. Prístup je bezproblémový, cesta je kvalitná, asfaltová, neskôr štrková. Okolie je dosť poznačené výrubom stromov. Je možné opekať, avšak lokalita je dosť veterná. Odporúčame spojiť návštevu s výstupom na Veľký Polom (1 067 m n. m.) - tam a späť 2,4 km; stúpanie/klesanie: 132 m, 0:50 h. (prípadne pokračovať na Kamennú chatu + 2 km).

Fotogaléria:

Pin It