ikona"Svetom, moje, svetom". Takýmito slovami bol vítaný mužský potomok pri príchode na svet. Babica ho zabalila do perinky, položila na lopatu a trikrát vystrčila cez otvorené okno von.

Táto tradícia sa spájala s drotárstvom, unikátnym fenoménom, ktoré sa objavilo a "vydalo do sveta" začiatkom 18. storočia z okolia Bytče, kysuckých lazov a spišských dedín.

Postupne sa z vandrovného a žobravého remesla stalo vďaka podnikateľských schopnostiam a remeselným zručnostiam drotárov, jedno z ekonomicky najúspešnejších slovenských remesiel vôbec. Vo svete bolo známych viac ako 380 drotárskych dielní, manufaktúr a 6 veľkých tovární. Po druhej svetovej vojne drotárstvo síce zaniklo, ale dodnes pôsobí aj na území Kysúc a blízkeho okolia niekoľko drotárov, ktorých snahou je oživiť a predstaviť širokej verejnosti prácu a umenie drotárskych majstrov. Jedným z nich je aj Juraj Šerík, pravnuk Jozefa Holánika - Bakeľa a vnuk Jakuba Šeríka Fujaka. 

Juraj Šerík pokračuje v tradícii svojich slávnych predkov od roku 2002. Posledných niekoľko rokov sa venuje obnove viac ako 100 ročnej drevenice, rodného domu, Jozefa Holánika - Bakeľa (1863 - 1942) v Dlhom Poli, ktorý "pretvoril" na drotárske múzeum. To bolo slávnostne otvorené v roku 2018 (video z otvorenia TU). Múzeum nesie meno jedného z najvýznamnejších drotárov vôbec. Jozef Holánik - Bakeľ vytvoril počas svojho života  desiatky umeleckých a úžitkových diel (drôtených, pozlátených a postriebrených váz, šperkovníc, mís, košíkov atď.), za ktoré získal viacero ocenení. Najcennejšou bola hlavná cena "Gran premio" na výstave v Ríme v roku 1911. 

Návštevníci majú možnosť si spolu s odborným výkladom prezrieť typickú izbu drotára, drotárske výrobky a drotársku dielňu. V múzeu sú umiestnené drotárske diela Jozefa Holánika - Bakeľa i Jozefa Šeríka (Srdce pre Slovensko, Jedno srdce, jeden svet – umelecky stvárnené drôtené srdcia ako symbol lásky a dobrosrdečnosti). Múzeum na požiadanie vykonáva workshopy pre skupiny – možnosť vyskúšať si drotársku techniku a vyrobiť si vlastný suvenír. 

Kontakt:

Múzeum sa nachádza v obci Dlhé Pole (okres Žilina). 
Jozef Holánik - Bakeľ, rodný dom
Dlhé Pole 80, 013 32 Dlhé Pole
 

Prehliadku múzea, tvorivé dielne (pre materské, základné, stredné školy) si môžete vopred rezervovať na t. č.: 0908 490 987.

Otvorenie:

Otvorenie múzea si vopred overte na telefónnom čísle:  0908 490 987, prípadne e-mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Fotogaléria: 

Pin It