megonkyKamenné gule sa nachádzajú v mestskej časti Čadca - Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablukova. V 80. rokoch 20. storočia sa po odstrele horniny v kameňolome, v ktorom sa ťažil kameň na úpravu horských bystrín, vykotúľali pravidelné okrúhle gule s priemerom od 10 až po 260 cm.

Tak sa objavil prírodný úkaz, ktorý je svetovým unikátom. V roku 2003 bol nálezisko vyhlásené za prírodnú pamiatku. Doteraz nikto nepodal jednoznačné vysvetlenie vzniku týchto kamenných gúľ. Geológovia sa zhodujú iba v názore, že vznikli v rovnakej dobe ako okolité pieskovcové horniny. Pravdepodobne vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním na jadro pohybmi vody na morskom dne.

V lese - po pravej strane - na úrovni tej najväčšej gule, sa nachádzajú v skalnom masíve ešte dve kamenné gule. Chodník k nim vedie poza prístrešok strmo hore kopcom (nutná pevná obuv). 

Pred samotným lomom je maličké parkovisko s miestnymi potravinami so základným sortimentom a propagačnými materiálmi (nie sú otvorené počas celého dňa). Je možné zaparkovať aj na veľkom priestranstve konečnej autobusovej zastávky. 

V roku 2019 bol v lokalite vybudovaný prístrešok s pódiom a drobný mobiliár (lavičky, odpadkové koše), ktoré sú citlivo zasadené do prostredia. Autorom projektu je ateliér VAN JARINA. Geopark Megoňky získal prestížne ocenenie Spoločnosti pre záhradnú a krajinnú tvorbu  - 1. miesto ako detail roka 2019 za záhradnú a krajinnú tvorbu.

 Z Megoniek je možné pokračovať pešo alebo na bicykli na historické opevnenie, národnú kultúrnu pamiatku, Šance - Valy v Mostoch u Jablunkova (CZ). Opevnenie je vzdialené cca 2,5 km. Prejazd automobilom cez hraničný priechod na Megoňkách nie je možný (nutné ísť dookola cez hraničný priechod Čadca - Milošová - Šance/Mosty u Jablunkova/CZ). 

Prístup:

  • MHD z Čadce (od kostola, Tesca, autobusovej stanice), smer Milošová, konečná zastávka Milošová - Megoňky (autobus má číslo 4).
  • MHD_Čadca_-_Milošová.pdf
  • automobil - z centra Čadce cca 10 km - v Milošovej nad kostolom na značenej križovatke ODBOČIŤ VĽAVO (zvykne tam parkovať autobus), od križovatky je to cca 1,5 km po konečnú zastávku Milošová - Megoňky, potom vpravo, za žltým mostíkom opäť vpravo)
  • bicykel (náučná cyklotrasa Geopark Megoňky - Šance - https://za.cykloportal.sk/trasy/n2402-geopark-megonky-sance/)

Úvodná fotografia: Richard Köhler, ostatné: Emília Maloušová 

Fotogaléria:

Pin It