Pramen KysuceV pohorí Javorníkov a Turzovskej vrchoviny leží najzápadnejšia kysucká obec - Makov. Vznikla spojením častí siedmich dedín v roku 1895. Obec je hornatá, má výborné podmienky pre turistiku a cestovný ruch. Najvyšším bodom je Veľký Javorník (1070 m n. m.).

Práve v Makove, v Prírodnej rezervácii Hričovec, pod vrchom Hričovec (1 062 m n. m), pramení rieka Kysuca.

Ktorý je hlavný prameň Kysuce spomedzi troch potôčikov v Makove, sa viedli dlhšie dohady. Ale najvýdatnejší - a teda hlavný - vyviera nad osadou U Jaši. Nadmorská výška prameňa je 915 m. Do Kysuce sa od prameňa po sútok s Váhom na dĺžke vyše 66 kilometrov vlieva 27 riek. V rieke Kysuca nájdeme 26 druhov rýb - napr. pstruha potočného, pstruha amerického, lipňa obyčajného, hrúza Kesslerovho, čerebľu obyčajnú, ale aj raka riečneho, kačicu divú, vodnára obyčajného a vydru riečnu. 

Ku prameňu sa pravidelne pri príležitosti Petro – Pavlovských hodov koná pochod. Vďaka iniciatíve NF Makové zrnká sa v roku 2016 podarilo vybudovať náučný chodník so štyrmi náučnými tabuľami o histórii obce, vodstve, živočíšstve a rastlinstve (flóre a faune).

Čistú vodu z horského pásma Javorníkov, priamo z prameňa Kysuce, môžete ochutnať, ak sa z Makova zo sedla Pindula vydáte po turistickom chodníku. Cestá netrvá ani pol hodinky (cca 2 km).

Tipy na iné turistické pešie trasy v regióne nájdete tu. 

Pin It