Trojmedzie - malaTrojmedzie je miesto, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Poľska. Z tohto bodu pokračuje 541 km slovensko-poľskej a 251 km slovensko-českej hranice. Na Trojmedzí môžete tak zažiť aj ojedinelý zážitok - stáť naraz v troch štátoch.

Trojmedzný bod sa nachádza v strži koryta potoka hlbokom 8 m a širokom 34 m a je stredom kružnice opísanej vrcholmi rovnoramenného trojuholníka. Vrcholy trojuholníka tvoria 240 cm vysoké žulové monolity. Trojmedzný bod tvorený menším monolitom je v koryte potôčika. 

Pri ich stavbe 22. 6. 1995 boli do podstavcov uložené v kovových obaloch pamätné dokumenty doby - rôzne listiny, noviny a mince. Nad potokom bol postavený drevený most (v roku 2016 z technických príčin odstránený) a dva zastrešené altánky s ohniskom na českej a slovenskej strane. Z poľského územia vedú k Trojmedziu schody a asfaltový bezbariérový chodník pre cyklistov, ľudí s pohybovými obmedzeniami a kočíky.

V lokalite pribudlo aj detské ihrisko, stroje na posilňovanie, altánok so stojanom na opravu bicyklov. V roku 2021 sa osadila nová lávka, ktorá opäť spája slovenskú stranu s českou a poľskou. 

Lokalita je vhodná aj pre rodiny s deťmi (detské ihrisko, zvieratká na farme Hrčavský grunt). Možnosť občerstvenia, nákupu regionálnych produktov a produktov zo syra.

Na Trojmedzí sa pravidelne uskutočňujú stretnutia priateľov a rôzne podujatia, napr. Silvester na Trojmedzí, turistický pochod Cez tri štáty Európy, Slávenie Eucharistie na Trojmedzí, Goralský maratón a iné. 

Trojmedzie Valy 2

Najvyšší most na Slovensku - Most Valy (84 m)

Prístup:
- z centra českej Hrčavy 2 km po žltej značke
- z poľskej Jaworzynky - Trzycatku 1 km po zelenej značke
- zo slovenského Čierneho od vlakovej zastávky "Čierne, zastávka" po zelenej turistickej značke popod most Valy a potom napojením na žltú značku z Hrčavy, resp. priamo po modrej turistickej značke po asfaltovej ceste. 

Lokalita je dostupná aj na bicykli. 

trojmedzie

 

Text a fotografie: Emília Maloušová

Fotogaléria:

 

 

Pin It