ZákopčieAj keď rozhľadne nepatria medzi prírodné zaujímavosti. Na ceste za nimi si prírodu určite užijete. Všetky ponúkajú v prípade pekného počasia úžasné výhľady na kysuckú prírodu.

Rozhľadňa na Kamenitom (834 m.n.m) sa nachádza na hlavnom hrebeni Javorníkov priamo na turistickom chodníku medzi Dlhou nad Kysucou a Dlhým.  Pri dobrých podmienkach sú z nej nádherné výhľady na Beskydy, Malá Fatru, ale aj Tatry.

Rozhľadňa Bobovec (723 m m. n.) nad Starou Bystricou bola otvorená v auguste 2011 na vrchu Bobovec.

Rozhľadňa ma Marťakovom kopci (854 m n.m.) pribudla nad osadou Petránky v Zákopčí na jeseň 2011. Tieto rozhľadne sú postavené z tradičných prírodných materiálov - kameň a drevo. Je dostupná z Čadce, Zákopčia a Nesluše.  Ako sa dostať na rozhľadňu s deťmi, si môžete prečítať tu. 

Na hlavnom hrebeni Javorníkov nájdete aj drevenú rozhľadňu na Luboch (medzi obcou Vysoká nad Kysucou a Veľkým Rovným, cca 200 m od turistického chodníka), ktorá bola postavená v roku 2012. Dostupná z Vysokej nad Kysucou a Veľkého Rovného. 

Zatiaľ najmladšou rozhľadňou na našom území je štvorposchodová rozhľadňa Tábor nachádzajúca sa v Kysuckom Novom Meste. Jej výstavba bola ukončená na jeseň 2015. Sú z nej krásne výhľady na Steny, Poľanu, Ostré, Vreteň, Kysuckú Bránu, Malú Fatru a časť Západných Tatier. Dostupná z Kysuckého Nového Mesta, Ochodnice a Nesluše. 

Najvyššie položenou vyhliadkovou vežou Javorníkov je drevená rozhľadňa na vrchu Stratenec nad Makovom (1 055 m), ktorá bola postavená v roku 2008. Napriek tomu, že patrí do katastrálneho územia obce Papradno, mnohí ju považujú za kysuckú rozhľadňu kvôli príjemnému prístupu z rekreačnej oblasti Makov - Kasárne. Nemôžeme zabudnúť ani na vyhliadkovú plošinu na Veľkej Rači (1 236 m n. m.), z ktorej Vás pri priaznivom počasí potešia výhľady na Moravsko-sliezske Beskydy, Pilsko, Babiu horu, vrchy Malej Fatry (Veľký Rozsutec) či Roháče. 

V roku 2012 pribudla aj rozhľadňa Tetřev pod Veľkým Polomom na slovensko - českom pohraničí. Zo slovenskej strany je prístupná z obce Raková. Z jej námestia Vás k nej zavedie Cyklotrasa vzájomnosti. 

Fotogaléria:

Pin It