Petránky  kópiaAj keď rozhľadne nepatria medzi prírodné zaujímavosti. Na ceste za nimi si prírodu určite užijete. Všetky ponúkajú v prípade pekného počasia úžasné výhľady na kysuckú prírodu a ďaleké pohoria.

Rozhľadňa na Kamenitom (834 m n. m) sa nachádza na hlavnom hrebeni Javorníkov priamo na turistickom chodníku medzi Dlhou nad Kysucou a Dlhým Poľom.  Pri dobrých podmienkach sú z nej nádherné výhľady na Beskydy, Malá Fatru, ale aj Tatry. 

 Rozhľadňa ma Marťakovom kopci (854 m n. m.) pribudla nad osadou Petránky v Zákopčí na jeseň 2011. Je dostupná z Čadce, Zákopčia a Nesluše.  Ako sa dostať na rozhľadňu s deťmi, si môžete prečítať tu. 

 

kamenite rozhladna

Rozhľadňa nad osadou Petránky Zákopčie

Na hlavnom hrebeni Javorníkov nájdete aj drevenú rozhľadňu na Luboch (medzi obcou Vysoká nad Kysucou a Veľkým Rovným, cca 200 m od turistického chodníka), ktorá bola postavená v roku 2012 a slúži ako protipožiarna veža. Je dostupná z Vysokej nad Kysucou a Veľkého Rovného. Vstup na ňu je zakázaný. 

Najvyššie položenou vyhliadkovou vežou Javorníkov je drevená rozhľadňa na vrchu Stratenec nad Makovom (1 055 m), ktorá bola postavená v roku 2008. Napriek tomu, že patrí do katastrálneho územia obce Papradno, mnohí ju považujú za kysuckú rozhľadňu kvôli príjemnému prístupu z rekreačnej oblasti Makov - Kasárne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozhľadňa Bobovec (723 m m. n.) nad Starou Bystricou bola otvorená v auguste 2011 na vrchu Bobovec. Aj jej autorom je Ing. Stanislav Mikovčák. Je zhotovená z tradičných materiálov - dreva a kameňa. V jej vnútri nájdete aj niekoľko umeleckých diel z rúk autora. 

Štvorposchodová rozhľadňa Tábor sa nachádza sa v Kysuckom Novom Meste. Jej výstavba bola ukončená na jeseň 2015. Sú z nej krásne výhľady na Steny, Poľanu, Ostré, Vreteň, Kysuckú Bránu, Malú Fatru a časť Západných Tatier. Je dostupná z Kysuckého Nového Mesta, Ochodnice a Nesluše. 

 Bobovec

 Tabor rozhladna 13

Z námestia obce Raková vás zavedie Cyklotrasa vzájomnosti až k rozhľadni Tetřev (CZ) pod Veľkým Polomom na slovensko - českom pohraničí.

Nemôžeme zabudnúť ani na vyhliadkovú plošinu na Veľkej Rači (1 236 m n. m.), z ktorej Vás pri priaznivom počasí potešia výhľady na Moravsko-sliezske Beskydy, Pilsko, Babiu horu, vrchy Malej Fatry (Veľký Rozsutec) či Roháče. Veľká Rača je na potulky priamo stvorená. 

Rozhľadňa 11

V Oščadnici boli v posledných rokoch vybudované dve nové rozhľadne. Jedna sa nachádza na vrchole Dedovky a cestu k nej poľahky zdoláte aj sedačkovou lanovkou. V rozhľadni sú umiestnené plastiky, ktorých autorom je Ing. Stanislav Mikovčák - staviteľ mnohých kysuckých rozhľadní. Vstup do rozhľadne je bezplatný a pre verejnosť je prístupná počas celého roka.

Rozhľadňu pod Kalinovým vrchom postavila obec Oščadnica v spolupráci s Organizáciou cestovného ruchu Kysuce v roku 2021. Najkratší výstup k nej je z centra obce, od Penziónu Gájuz po žltej turistickej značke, ktorá kopíruje náučný chodník na Sedlo Surovina. 

 rozhladna dedovka

 pod kalinovym vrchom

Jedna z najnovších rozhľadní stojí v osade u Jantov v Krásne nad Kysucou na vrchu Diel (560 m n. m.). Prístupová cesta je lemovaná Kalváriou - krížovou cestou. Viac informácií o tejto rozhľadni nájdete na tomto odkaze.  

rozhladna krasno u jantov 001

Aj obec Zborov nad Bystricou sa môže pýšiť rozhľadňou. Tá "zborovská" leží na Hladkom vrchu vo výške 761 m n. m. Plní  pozorovací a protipožiarny účel. Najkratší výstup, ktorý trvá približne hodinu a vedie po zelenej turistickej značke, je možný priamo z obce. Dlhšia trasa z Krásna nad Kysucou vás k rozhľadni dovedie pekným hrebeňovým chodníkom. 

Zborov rozhladna

rozhladna harvelka

Ďalšou protipožiarnou monitorovacou vežou je Harvelka v Novej Bystrici z roku 2019. Veža má krásnu siluetu, avšak je na ňu zákaz vstupu. 

 

 Všetci ste srdečne vítaní v "kraji osád a rozhľadní". Tešíme sa na vašu návštevu. 

 

Autor: Emília Maloušová

Fotografie: Emília Maloušová, Richard Kohler, www.snowparadise.sk,www.mojekysuce.sk

 

Fotogaléria:

Pin It