taborVrchol Tábora s nadmorskou výškou 697 m n. m. je dominantou Kysuckého Nového Mesta. Od roku 2015 je na ňom vystavaná mohutná, štvorposchodová drevená rozhľadňa, ktorá je v súčasnosti najmladšou na Kysuciach.

Cesta k nej vedie zo železničnej stanice Kysucké Nové Mesto po modro značkovanom turistickom chodníku.  

Po približne hodinke stúpania cez smrekový les s obmedzenými výhľadmi sa dostanete na vrchol Tábora, ktorého pomenovanie vychádza z jeho osídlenia husitmi v dávnej minulosti. Pri návšteve rozhľadne sa nezabudnite podpísať do pamätnej knihy, ktorá skrýva množstvo vtipných komentárov spolupútnikov.

Rozhľadňa ponúka takmer dokonalý kruhový výhľad na okolité i vzdialené vrcholy, pričom dominantným ostáva pohorie Malej Fatry. Podľa obrysov končiarov určite rozoznáte Malý a Veľký Rozsutec, Stoh, Chleb, Malý a Veľký Kriváň, z Kysuckej Vrchoviny sa vyníma Ľadonhora, Malý a Veľký Vreteň, Kysucká brána tvorená vrchmi Rochovica a Brodnianka.

Ak by ste po modrej značke pokračovali ďalej, dostali by ste sa až do Zákopčia. Celá 16 km dlhá trasa má pomenovanie podľa propagátora kysuckej turistiky a prírody, rodáka z Kysuckého Nového Mesta, Viliama Galvánka (1913-1988). 

K rozhľadni je možné sa dostať aj po zelenej značke z Ochodnice či Nesluše. Pri plánovaní trasy dobre poslúži turistická mapa alebo GPS navigácia. 

Zhodnotenie trasy: 

Nenáročná, cca 3 km dlhá trasa (zo žel. stanice), ak máte auto môžete zaparkovať vyššie a skrátiť si ju cca o 0,5 km; vhodná pre rodiny s deťmi. Veľkým bonusom je rozhľadňa na vrchole Tábora, ktorá je príjemným spestrením celého výletu. Návrat po rovnakej trase (resp. iné možnosti zostupov). Výstup trvá cca 1 hod. 

Fotogaléria:

Pin It